Ráno poté

Titul v originále: Morning After

Žánr: komedie
Překladatel: Pavel Dominik
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 2

Po jedné divoké noci se vedle sebe probouzejí Thomas a Kelly. Thomas trpí „kopulačním Alzheimerem“, takže si nic nepamatuje, nicméně Kelly mu detaily ráda připomene a netají se tím, že si s tímhle náhodným známým z fronty u kasy před kinem hodlá naplánovat budoucnost. Hned si nahého Thomase vyfotí a pošle smsku své matce Barbaře. Ta se vzápětí objeví se snídaní a přidá se ke společenské konverzaci. Kelly a Barbara před sebou nemají žádná tajemství a zvlášť pokud jde o sex, je tahle rodina velmi otevřená. Nakonec Kelly byla přece počata při nahodilém sexu během jakéhosi rockového koncertu.Thomasovi není účast matky příjemná, ale na rozdíl od mnoha svých předchůdců se nakonec nedá odradit a příští víkend se opět probudí v Kellyině ložnici... a Barbara na sebe nenechá dlouho čekat.

Thomas začíná Barbaru brát jako nutné zlo a časem se s Kelly zasnoubí. V tom okamžiku se na scéně objeví další excentrická postava Kellyiny rodiny, bratr Martin, který se ujme organizování svatby.Ta se nebude konat v tichosti na úřadě, ale v plné slávě v kostele plném květin, přesně podle přání matky. Přes určité komplikace se svatba skutečně koná, plně v režii Kellyiny pološílené rodiny, takže Thomas se žení v památním obleku po dědečkovi, ve kterém děd dostal infarkt a ve kterém snad i umřel. Jako svatební dar dá Barbara dětem klíč od ložnice, tudíž se může zdát, že se blýská na lepší časy a snad si mladí užijí i nějaké soukromí. Den po obřadu je ale zase stejný jako všechny předchozí. Kellyini rodinní příslušníci lezou novomanželům doslova až do ložnice a navíc dostanou skvělý nápad – jet na svatební cestu do Mexika, samozřejmě společně.

Všechno dopadne skvěle a nikdo nezůstane sám. Poslední „ráno poté“ se v Kellyině ložnici probouzí Barbara a vedle ní si čte noviny urostlý, ale němý Mexičan, se kterým se opila v letadle a s nímž skončila v ložnici vedle vchodu do bytu. Snídani tentokrát donesou Kelly a Thomas. Jako poslední pointa se z pod postele vynoří Martin. Vedle něj se krčí letuška z Lufthansy.

Hrou z roku 2011 Peter Qilter opět potvrzuje, že se s ním divák nenudí. Šest scén - šest různých rán odehrávajících se v jedné ložnici - mapuje vývoj vztahu mladé dvojice. Výborné dialogy jsou permanentní přestřelkou vtipů, kterou publikum jistě ocení. Česká premiéra proběhla v ostravském divadle Mír v říjnu 2018.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz