Rány osudu a jiné krátké řádky (Podnájem na bulváru Courteline)

Titul v originále:

Autor: Georges Courteline
Žánr: komedie
Překladatel: Michal Zahálka
Jazyk: čeština
Postavy: muži 4 ženy 2

Georges Courteline (Francie)

RÁNY OSUDU A JINÉ MINIKOMEDIE

přeložil Michal Zahálka

variabilní obsazení

soubor minikomedií

"Já toho člověka neznám, jak říkal svatý Petr."

Sedmero kratičkých žertovných hříček slavného francouzského humoristy Georgese Courtelina (1858 - 1929).

Rány osudu (2 ž): Pařížská panička si přichází postěžovat své nejlepší kamarádce, že je jí manžel nevěrný. Absurdní dialog o neschopnosti udržet myšlenku.

Hortensie, lehnout! (2 m, 1 ž + mužský chór): Novomanželům, kteří zůstali dlužni za nájem, hrozí zabavení majetku, ale nakonec pomocí právních kliček nad domácím vyzrají. Aktovka se zpěvy a chórem stěhováků.

Malý pacient (2 m, 1 ž): Lékař přichází prohlédnout malého chlapce, který jednoho dne začal z ničeho nic neustále padat. Minutová hra z doby předrozhlasové.

Linka Panthéon - Courcelles (7 m, 2 ž): Omnibus na pravidelné lince od Panthéonu do Courcelles projíždí centrem Paříže. Velkolepá básnická hra na deset minut.

Čest rodu Brossarbourgů (1 m, 1 ž): Baronka se svěřuje baronovi, jak byla hanebně zneuctěna neznámým mužem - a jak rafinovaně se rozhodla vypátrat viníka. Hříčka s pointou takřka dahlovskou.

Předtím a potom (1m, 1 ž): V idylickém lesíku vyznává mladík lásku slečně, která mu ale ryzost jeho citu zprvu nechce věřit. Moralitka o překonané prozřetelnosti.

První sekundant (3 m + přihlížející): Souboj na pistole má každou chvíli začít. Zatímco si hlavní sekundant dává podezřele načas, jeden z duelantů proklíná osud, zpytuje svědomí a vzpomíná na příčiny souboje. Tragédie veršem, místy prózou.

Část her se objevuje ve scénáři Podnájem na bulváru Courteline, kterou v Městském divadle Kladno připravila dramaturgyně Máša Nováková s režisérem Jiřím Š. Hájkem (prem. 9/2015). Všechny texty (doplněné i o předmluvu překladatele a Courtelinovy nedivadelní drobničky) divadlo při té příležitosti vydalo jako zvláštní tisk pod názvem Rány osudu a jiné krátké řádky.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz