RE: Pinocchio

Titul v originále: RE: Pinocchio

Žánr: hra
Překladatel: Zuzana Perůtková, Hasan Zahirović
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 2

Almir Bašović (Bosna a Hercegovina, Makedonie)

RE: PINOCCHIO

přeložili Hasan Zahirović a Zuzana Perůtková

2 m, 2 ž (3 m, 1 ž)

Parafráze příběhu o Pinocchiovi, jenž je převeden do kontextu reality 21. století a do reálii současné Bosny. Jde o pohnutý příběh o dítěti – loutce, jež prožívá svá traumata i traumata svých rodičů (např. otec je invalida) a utíká se do svého paralelního světa fantazie – ve světě, kde jsme stvořeni ze dřeva, nás totiž nic nebolí... Hra zobrazuje veselý i nešťastný život Pinocchia a na pozadí jeho poetického příběhu také složitý osud dnešní Bosny, dnešního člověka, pouští se i do etických, politických a metafyzických témat.

„Člověk musí odejít! Na jeho místo bude dosazena loutka! Dnes, v nejnešťastnějším období své existence, loutky vzbuzují jen smích. Každý zapomíná, že jsou potomky bohů ze starověkých chrámů! Dnes jsou už jen degenerovanou podobou těch strašných božstev! Stali se z nich komedianti toporných těl“.

Herci hrají i zdvojené role- postavu Chlapce a zároveň Pinocchia, Otce, matky – Modrovlásky a Mluvícího cvrčka – Ducha svědomí. RE: Pinocchio byla původně inscenace v albánském jazyce uvedená v divadle CTC ve Skopje v Makedonii v roce 2006. Autor (* 1971) pracuje i jako dramaturg a na festivalu bosenskohercegovinského divadla v Zenici roku 2004 dostal za hru Priviđenja iz srebrenog vijeka cenu za nejlepší inscenovaný text napsaný v bosanském, chorvatském a srbském jazyku. Během festivalu Dny satiry v Zahřebu obdrželo představení Revizor, jehož byl dramaturgem, speciální cenu za zmodernizování Gogolova textu.

Hru uvede jako scénické čtení v rámci site specific projektu brněnské divadlo Feste v rámci festivalu nových her z bývalé Jugoslávie YOUGO! v dubnu 2011.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz