Řeč těla

Titul v originále: Body Language

Žánr: komedie
Překladatel: Petr Michálek
Jazyk: čeština
Postavy: muži 5 ženy 4

Alan Ayckbourn (Velká Británie)

ŘEČ TĚLA (BODY LANGUAGE)

z angličtiny přeložil Petr Michálek

5 m, 4 ž

Rozhlasové reportérka Jo má se svým obtloustlým tělem malý problém - nemůže se na něj ani podívat. A čím víc jí a pije, aby na to zapomněla, tím je to horší. Modelka Angie má také problém. Všichni se na ni neustále dívají. Ženy závistivě a někdy i s otevřenou nenávistí. Muži - jejich myšlenky jsou průhledné hned od začátku. Ale co kdyby si to Jo a Angie mohly vyměnit? A co kdyby ani neměly jinou možnost? Řeč těla - hra pro všechny, kdo mají tělo.

Populární modelka Angie Dell se musí podrobit menšímu chirurgickému zákroku na zadní partii těla. Aby se vše udrželo v tajnosti, vybere si kliniku na jihu Anglie, kterou vede doktor Hravič Zjergefovič, čtyřiaosmdesátiletý Východoevropan s velmi chabou znalostí angličtiny. Právě s ním přichází udělat rozhovor rozhlasová redaktorka Jo Knapton, obézní a frustrovaná žena, která má značné výhrady k mnohdy pošetilým experimentům doktora Zjergefoviče. Obě ženy se nakonec potkají, ovšem za tragických okolností. Za Angie totiž ve vrtulníku přiletí její přítel Mel Bennet, člen známé rockové kapely. Když odlétá, usekne vrtulí oběma ženám nešťastnou náhodou hlavy. Vše naštěstí zachraňuje doktor Zjergefovič, který hlavy přišije zpět, ovšem vzhledem ke svému stáři či spíše možná vzhledem ke své vášni pro experimenty našije hlavy opačně. Angie Dell se tak probouzí s tlustým a zarostlým tělem, Jo Knapton zase s tělem modelky a s jizvami po implantovaném silikonu. Začíná boj s cizím tělem a boj s ostatními, kteří na nové tělo reagují. Zkrátka a dobře boj „tělo na tělo". Kdo nakonec vyhraje, je hloupé prozrazovat, není však žádné tajemství, že se u toho pobavíte.

Řeč těla byla poprvé uvedena v roce 1990 ve Stephen Joseph Theatre ve Scarborough. V roce 1999 udělal Aycbourn v této hře malé úpravy.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz