Ředitelství Zeměkoule

Titul v originále: Ředitelství Zeměkoule

Autor: Dominik Obruča
Žánr: komedie, absurdní komedie
Jazyk: čeština
Postavy: muži 6 ženy 1

ŘEDITELSTVÍ ZEMĚKOULE

komedie, absurdní komedie

Ředitelství Zeměkoule je alegorií na byrokratické struktury, jimž chybí ochota naslouchat a hledat konstruktivní řešení. Ředitelství je instituce, která má zásadní vliv na fungování Světa. Zaměstnává ale nudné a nepříliš schopné byrokraty, kteří nejsou kreativní ani iniciativní a jejich hlavní snahou je zachování statusu quo a přízně nadřízených, respektive veřejného mínění. Kromě neefektivního postoje ke globálním problémům (kterým ve skutečnosti nikdo ze zúčastněných nijak zvlášť nerozumí) jsou ve hře také reflektovány předsudky vůči společenským vědám a parodován systém hodnocení vědeckého výzkumu.

Hlavní postavou hry je mladý ambiciózní Sociolog studující na Světové univerzitě, který na úřad přichází s propracovaným návrhem na zlepšení Světa. Na úřadě se ale setkává s nepochopením – zaslaná žádost o přijetí se ztratila, Úředník a Tajemník se s ním nechtějí bavit, ani pustit za Ředitelem Zeměkoule, který má vyšší rozhodovací pravomoci. Sociolog je ale vytrvalý, takže se k Řediteli nakonec dostane; zde se ovšem opět setkává s nepochopením, dalšími vrstvami byrokratické mašinérie a s propagandou, kterou si Ředitelství udržuje přízeň veřejnosti.

Absurdní drama o samoúčelných byrokratických procesech a utopických teoriích sociálního inženýrství. Alegorie na neochotu mocných naslouchat kritickým hlasům a neschopnost konstruktivního dialogu o globálních problémech.

Hra se účastnila Anonymní dramatické soutěže 2018.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz