Rent

Titul v originále: Rent

Žánr: muzikál
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 9 ženy 6

Jonathan Larson (USA)

RENT (NÁJEMNÉ)

Muzikál - CD s originální verzí k dispozici

9 m, 6 ž (ve více rolích)

Hrdiny tohoto muzikálu jsou lidé mimo "na okraji společnosti", nemocní AIDS, transvestité, narkomani, toxikomani. Hra nám předvádí kusy z jejich života - v první polovině hry se odehrává během jednoho (štědrého) večera v East Village v New Yorku. setkáváme se jednotlivými postavami, jejich náročnými osudy a složitým věncem vzájemných vztahů. druhá polovina se odehrává během následujícího roku a vrcholí dalšími vánocemi.

Mark, začínající filmař a rocker Roger, dva mladí spolubydlící, tráví společně svátky. Marka před několika dny opustila jeho dívka Maureen kvůli své nové přítelkyni Joanne. Volá Benny, Markův a Rogerův bývalý spolubydlící, z něhož se nyní stal domácí - žádá po nich splacení nájemného. Venku před domem právě přepadli jejich přítele Collinse, přepadeného se ujme pouliční muzikant Angel, jejich okamžitá vzájemná sympatie přeroste v hlubší pouto, když si uvědomí, že jsou oba HIV pozitivní. Maureen připravuje vystoupení na protest proti likvidaci stanového městečka postavené na přilehlé Bennyho parcele. Benny nabízí peníze, pokud se Markovi s Rogerem podaří koncert zrušit. Roger se seznámí s krásnou sousedkou Mimi, o které od počátku tuší, že fetuje. Mark potkává Joanne a zjistí, že si dobře rozumí, mají totiž velké společné téma: egocentrickou, nevěrnou, ale přece neodolatelnou Maureen. Maureen předvede svůj satirický výstup, kterým protestuje proti Bennyho plánům na komerční využití pozemku, pak se společně s přáteli sejde s Bennym v kavárně, Benny se ale jejich snahám vysmívá. Roger nejprve odmítne návrh Mimi na společný večer, pak se ale rozmyslí a pozve Mimi na večeři. Brzy vytuší, že Mimi má stejné tajemství jako on (oba mají AIDS). Joanne se rozchází s Maureen. Na ulici propuká pouliční bouře.

V druhém dějství plyne čas rychleji, jsme svědky smiřování Maureen s Joanne, žárliveckých scén Rogera vůči Mimi, Collinsovy péče o stále nemocnějšího Angela. Mark dostane nabídku na práci v bulvární televizní show a po několika měsících váhání ji přijme, aby ji po krátké době zase opustil, chce totiž dokončit svůj film o nemocných AIDS. Angel umírá. Roger odjíždí na trvalo z New Yorku, Mimi se s ním rozchází. Mark Rogerovi předhazuje, že odjíždí proto, že není schopen se dívat, jak Mimi umírá.

Na štědrý večer se Mark i Roger vrátili do svého podkroví, Mark připravil hrubý sestřih svého filmu, který se chystá přátelům promítnout, Roger složil "svou" píseň. Maureen s Joanne našli na chodníku hrozivě nemocnou Mimi, přivedou ji na večírek. Mimi vyzná lásku Rogerovi, Roger ji prosí, aby ho neopouštěla a zazpívá jí svou jedinou píseň, Mimi upadá do kómatu, po chvíli se ale probírá a komunita oslavuje sílu lásky a uznává, že už provždy "nebude jiný den, než ten dnešní".

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz