Rest

Titul v originále: Rest

Žánr: aktovka
Jazyk: čeština
Postavy: muži 5

Marek Hejduk

REST

vaňkovská aktovka

5 m

„Skutečně poslední aktovka ze života spisovatele Ferdinanda Vaňka“ mladého novináře Marka Hejduka byla jedním z finalových textů soutěže o Cenu Alfréda Radoka 2012.

Vedle spisovatele Vaňka je jejím protagonistou další havlovská postava, scénárista Staněk. Na rozdíl od situace před pětatřiceti lety v aktovce Protest, je to Staněk, kdo přichází za svým kolegou, světoznámým dramatikem. Poté, co zrekapitulují, co se přihodilo od jejich posledního setkání, a postupně roztávající noblesní Vaněk se žoviálnímu Staňkovi svěří se svým autorským blokem a zálibou v ptačím zpěvu. K Vaňkovu ohromení se ukáže, že pravý důvod Staňkovy návštěvy není sentimentální, ale že přišel někdejšímu disidentovi, žijícímu dnes v ústraní, nabídnout místo ředitele Ústavu (jehož náplň připomíná reálný Ústav pro studium totalitních režimů – nutno ovšem připomenout, že aktovka vznikla o rok dříve, než propukla aféra s odvoláním jeho ředitele). Vaněk si uvědomuje, jak společensky prospěšné by jeho působení v čele Ústavu mohlo být (nehledě na to, že by to mohlo dát nový směr jeho vlastnímu životu), a tak zprvu nevnímá, jak podivný je způsob, kterým byl osloven. Trochu zaskočen je ovšem požadavkem, aby na místě jmenoval své náměstky. Když Vaněk chvíli váhá, Staněk navrhne provizorní řešení: obsadit tato místa jím navrženými odborníky. Ti se přijdou Vaňkovi vzápětí představit – a Vaněk se rázem ocitne zpět ve své minulosti…

Prvotina Marka Hejduka zdařile parafrázuje havlovské postupy k evokaci současných modelů politického uvažování. Premiéru měla 17.4.2013 v Divadle v Řeznické v rámci cyklu Řeznická OPEN.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz