Resurrection Blues

Titul v originále: Resurrection Blues

Autor: Arthur Miller
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 6 ženy 3

Arthur Miller (USA)

RESURRECTION BLUES (Vzkříšení /blues/)

6 m, 3 ž, kompars

Nejnovější hra nestora světových dramatiků je satirická komedie, biblické podobenství i politická pohádka odehrávající se v nejmenované latinskoamerické zemi. V jejích poměrech lze rozeznat všechny neduhy dnešního třetího světa. V čele relativně osvícené diktatury tu stojí generál Felix Barrieux, jeho někdejším protihráčem je kdysi levicový intelektuál a revolucionář, dnes profesor a finančník, Felixův bratranec Henri Schultz. Jejich vzácné setkání přinese překvapivou pointu: Henri má za úkol tlumočit Felixovi obchodní nabídku. Reklamní společnost, s níž Henri spolupracuje, nabízí Barrieuxovu režimu 25 milionů dolarů za exkluzivní televizní práva na ukřižování zajatého údajného velitele místní guerilly. Tímto starověkým způsobem se dosud v naší zemi popravuje, a co víc: o bezejmenném bojovníkovi jde fáma, že činí zázraky, a lid v horách věří, že je synem Božím.

Felix nabídku přijme a do země neprodleně přibude americký filmový štáb vedený pragmatickým a americky akurátním produkčním Skipem Cheeseboro a mladou režisérkou Emily Shapiro. Zábavná satira na poměry v médiích dostane vážnější tón, když se Emily konečně dozví, co má vlastně natáčet. Henri, jehož cynismus dostal už předtím těžkou ránu, když se jeho dcera, rovněž revolucionářka, pokusila málem úspěšně o sebevraždu, začíná hledat východisko ze šílené situace. Přesvědčí Emily, aby se ženským šarmem Felixe pokusila od popravy odvrátit. Politické, filozofické i etické úvahy o tom, co by ukřižování domnělého či pravého Mesiáše v dnešním světě, zotavujícím se z katastrofického 20. století, způsobilo, umocní i nejistota hlavního protagonisty - který ovšem ve hře vůbec nevystupuje: třebaže je v jeho moci z vězení nevysvětlitelně unikat, opakovaně se do něj vrací a opět mizí. Ani on nemá jasno v tom, zda je jeho posláním nechat se ukřižovat. Felix se do Emily zamiluje a pod jejím vlivem činí spěšná reformní opatření. Nebýt amerického kontraktu byl by ochoten upustit i od popravy. Nakonec se však ukáže, že to, zda k exekuci dojde či nikoliv, záleží zcela na vůli popravovaného. Celá hra končí vzýváním Mesiáše, aby se, probůh, nevracel a nechal smrtelníky žít jejich poklidný byť zcela materialistický život.

js

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz