Riget (Kingdom)

Titul v originále: Riget

Autor: Niels Vorsel, Lars von Trier
Žánr: komedie, černá komedie, dramatizace
Jazyk: angličtina, dánština
Postavy: muži 15 ženy 8

dramatizace seriálu

15 m, 8 ž (některé role epizodní) - konkrétní obsazení je: 3 šedesátníci, 3 padesátníci, 3 čtyřicátníci, 1 třicátník, 3 dvacátníci, 2 neurčitého věku, 2 seniorky, 1 šedesátnice, 3 třicátnice, 2 dívky asi desetileté a k tomu několik členů „lóže“ nemocničních primářů. Některé role (asi třetina) jsou epizodní.

Paní Drusse je vášnivá hypochondrička a ráda si poleží v kodaňské Královské nemocnici, její nejvyšší metou je neurochirurgie. Jelikož se zabývá spiritismem, zaslechne v nemocničním výtahu záhadný pláč jakési holčičky. Rozhodne se holčičku najít a pomoct jí. Na neurochirurgii přichází ze Švédska popudlivý primář dr. Helmer, který za sebou má nepovedenou operaci. Dělí se o funkci s neschopným primářem Moesgaardem. Helmer si nepadne do oka s doktorem Krogshøjem. Krogshøj je čímsi jako šedou eminencí a tahá za nitky v zákulisí. Líbí se mu mladá doktorka Judith a nevadí mu, že ta s nějakým záhadným mužem čeká dítě. Dr. Helmer coby Švéd jen těžko snáší poměry v dánské nemocnici, které ho dohánějí k zoufalství. Musí se podrobit bizarnímu přijímacímu rituálu v primářské „lóži“ a málem při tom přijde o nos. Je donucen k setkání s matkou holčičky, které při operaci poškodil mozek, a musí operovat pacienta, kterého namísto anesteziologa uspává hypnotizér. Paní Drusse s pomocí spolupacientky-spiritistky odhalí totožnost záhadné holčičky a navíc zjistí, že holčiččin otec je i otcem dítěte, které čeká Judith. Ta se přes počáteční odpor nechá přimět k nelegálnímu potratu, se kterým ji na neurochirurgii pomáhá Krogshøj. Svérázný patolog dr. Bondo zoufale k výzkumu potřebuje jaterní nádor jednoho svého terminálního pacienta, a protože kvůli právním kličkám to jinak nejde, nechá si pacientova játra voperovat namísto svých zdravých. Operace potajmu probíhá na neurochirurgii. Do toho na neurochirurgii přichází na kontrolu ministr, před nímž se primář Moesgaard marně schovává pod stolem ve své kanceláři…

Hra se dá označit jako fantasmagorická duchařská groteska z nemocničního prostředí, nebo prostě jako směs komedie a thrilleru. Překypuje komickými situacemi a živými dialogy. Přesvědčivá je i díky tomu, že jeden z autorů, Niels Vørsel, si při psaní televizního seriálu šel do kodaňské Královské nemocnice na několik týdnů – jako zdravý – lehnout. Lars von Trier je jedním z nejvýraznějších filmových režisérů naší doby. Legendární televizní seriál Království natočil v letech 1994 a 1997 (předmětem této divadelní úpravy je pouze první část z roku 1994). V letech 2000 a 2002 uvedla Království Česká televize. Království není Trierovým prvním dílem přepracovaným pro divadlo: divadelní verze jeho filmů Kdo je tady ředitel či Idioti se objevily i na českých jevištích.

Království mělo premiéru v dánském Královském divadle v Kodani 20. dubna 2018.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz