Ripcord

Titul v originále: Ripcord

Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 3

David Lindsay-Abaire (USA)

ODPOČÍVEJ VE SVÉM POKOJI (RIPCORD)

přeložil Pavel Dominik

3 m, 3 ž

komedie

Ovdovělá seniorka Abby už pár let obývá pokoj v jednom pečovatelském domě v New Jersey. Obývá ho většinu času sama, protože soužití s touhle zcyničtělou, okoralou a záměrně protivnou osobou by dobrovolně snášel jenom málokdo. K Abbyinu neskonalému zoufalství se ovšem někdo takový přece jen najde. Marilyn je sice asi tak stejně stará a zrovna tak ovdovělá, ale povahově je Abbyiným pravým opakem: optimistka, dobře naladěná a odhodlaná s úsměvem na rtech snášet přítomnost nerudné spolubydlící, protože druhý takový pokoj se spoustou denního světla a překrásným výhledem do parku už v celém domově není.

Drobný každodenní souboj mezi oběma dámami, který s lehkými obavami sleduje sympatický mladý pečovatel (a nadšený amatérský divadelník) Scotty, nakonec přeroste v nebezpečnou sázku: pokud se Marilyn podaří nebojácnou Abby vyděsit, získá její lukrativní postel u okna. A pokud se Abby podaří neochvějně dobromyslnou Marilyn rozčílit, zůstane Abby ve svém pokoji opět sama. Tím se roztočí zběsilá spirála naschválů a kanadských žertíků, v nichž jde místy doslova o krk, a mimoděk se odhalí i jistá temná tajemství v životech obou žen. Nakonec si Abby uvědomí, že mezi ní a Marilyn vlastně vzniklo něco na způsob přátelství - ale nebude na to už pozdě? I když jsou obě dámy vitální a vysloveně nekonvenční, smrt nemusí být tak daleko, jak by se mohlo zdát...

Nová komedie oceňovaného amerického dramatika Davida Lindsay-Abaira, který byl za svou hru Rabbit Hole (Králičí nora) oceněn Pulitzerovou cenou za rok 2007, aktuálně sklízí úspěchy v newyorském Manhattan Theatre Clubu, kde ji režíroval známý herec a komik David Hyde Pierce (Kašlu na lásku, Král rybář). Česká premiéra této skvělé komedie proběhla ve Studiu DVA v březnu 2019.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz