Rivers of China

Titul v originále: Rivers of China

Autor: Alma de Groen
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 3

Alma de Groen (Austrálie)

RIVERS OF CHINA (ČÍNSKÉ ŘEKY)

4 m, 3 ž

Hra novozélandské autorky žijící v Austrálii se odehrává ve dvacátých letech 20. století ve Francii a v současné době v nemocnici v Sydney.

Jedna dějová linie sleduje spisovatelku Katherine Mansfieldovou, která trpí tuberkulózou. Vyzkoušela už mnoho známých lékařů a všichni jí slibovali uzdravení, ale žádný jí nepomohl. Katherine se rozhodne jít cestou léčby duše a vydá se za mužem, jehož většina lidí považuje za šarlatána. Gurjieff za revoluce emigroval z Ruska a podařilo se mu s sebou vyvést ze země několik lidí, kteří, jelikož byli bez prostředků a bez rodiny, ho následovali do jeho působiště ve Fontainebleau. Gurdjieff tu založil Institut pro harmonický rozvoj člověka, který financuje pomocí svých obchodů na umělé řasy apod. v Paříži. Do Institutu za ním přijíždí Katherine, bydlí tu v chladné místnosti, škrábe mrkev a stará se o prasata. Součástí léčby jsou i terapeutické rozhovory s Gurdijeffem. Postupně se Katherine ve svém myšlení osvobozuje a s Gurdijeffovými názory se rozchází.

Paralelně se odvíjí děj v nemocnici v Sydney. Mladý zřízenec Wayne, zklamaný ze vztahu s lékařkou Audrou, zaslechne v rádiu zprávu, že svědkové viděli pád sebevraha z vysokého patra domu, ale přivolaná záchranka pak nenašla na zemi jeho tělo. Do nemocnice je ten den přivezen ošklivě potlučený muž neznámé totožnosti. Ujme se ho lékařka Rahel, pomocí plastické chirurgie mu vytvoří nový obličej a hojení urychluje nelegálním zapojením hypnózy do léčebného procesu. Muž po probrání tvrdí, že je žena, považuje se za Katherine Mansfieldovou. Wayne odhalí, že Rahel si zahrála na boha a pomocí hypnózy vtiskla muži identitu spisovatelky.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz