Rojava

Titul v originále: Rojava

Autor: Ibrahim Amir
Žánr: hra, tragikomedie
Překladatel: Michal Kotrouš
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 4

Vídeňský autor pocházející ze Sýrie, odkud přišel do Rakouska v roce 2012, dokáže do svých her, jejichž hrdinkami a hrdiny jsou např. Kurdové či jiné uprchlické menšiny, vetnout černý humor, ale i patos a tragiku. Tak tomu bylo u jeho her Habe die Ehre či Homolalal, které lze označit jako komedie.

V této hře, pojmenované po kurdském samosprávním a demokratickém území, tyto postupy využívá, pouští se však navíc do politického apelu. S humorem vypráví o skutečné revoluci, ve dnech války objevuje tragikomické momenty a romantickou lásku přetváří v bojiště o osobní a politickou svobodu.

Vídeňský student Michael, oslněný vidinou úspěšné revoluce, se vydá na bojiště do Rojavy, kde právě probíhá válka proti islámským fanatikům. Touží zde najít svět plný solidarity, bratrství a demokracie, který chce pomoci budovat. Oproti tomu Kurd Alan už má války, v níž ztratil téměř celou rodinu, plné zuby a hodlá zmizet do Evropy. Naivní Michael mu dá svůj pas, Alan odcestuje do Vídně a Michael se za pomoci nevidomého Alanova bratra dostane do válečné zóny. Zde stojí tváří v tvář každodenní smrti a ohrožení, ale poznává zde i neohrožené bojovnice, do jejichž velitelky se bezhlavě zamiluje. Ovšem válka na každém kroku lásce ani vznešeným idejím rozhodně nepřeje, natož pak definitivní obklíčení radikály…

Tragikomedie popisující pokus uskutečňovat v podmínkách války utopii, ale i všední konflikt lásky či zodpovědnosti vůči sobě i jiným, měla premiéru v únoru 2019 ve vídeňském Volkstheateru. Od února 2020 proběhla série scénických čtení této hry v režii J. Honzírka.

Zábavná i skličující, těžká i lehkonohá, razantní i rozvážná: Rojava je chytře vystavěným příběhem na témata revoluce, utopie, lásky, války a velké oběti…“

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz