Roman Holiday

Titul v originále: Roman Holiday

Autor: Paul Blake, Cole Porter
Žánr: muzikál
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 3

Paul Blake, Coel Porter (USA)
ROMAN HOLIDAY (PRÁZDNINY V ŘÍMĚ)
5 m, 3 ž
muzikál

Broadwayský muzikál Roman Holiday byl napsán podle stejnojmenného filmu z roku 1953, s Audrey Hepburnovou a Gregory Peckem v hlavních rolích. Hudbu a texty k divadelní verzi napsal Cole Porter.
Mladá princezna Anna přijíždí do Říma na oficiální návštěvu. Večer před zahájením oficiálních uvítacích obřadů se však vzbouří proti svým sekretářům a následně jí doktor dá sedativum, aby v klidu usnula. Princezna se ale nepozorovaně vyplíží z ambasády a pod vlivem sedativ usne na lavičce. Tady ji najde reportér Joe a ze strachu, aby se jí v noci nic nestalo, ji dovede do svého skromného bytu a nechá přespat na své posteli.
Ráno, poté co mu jeho vydavatel ukáže princezninu fotku, Joe zjistí, kdo spí u něj doma, a vsadí se, že se mu podaří získat exkluzivní rozhovor s princeznou. Princezna si zatím užívá nově nabyté svobody, prochází se nepozorovaně po městě a nakonec se nechá u kadeřníka ostříhat. Joe ji vystopuje a oba stráví romantický den navštěvováním památek, včetně slavných Úst pravdy, kde Joe vyděsí princeznu, když předstírá, že mu Ústa skutečně ukousla ruku tak, jak se to prý stává lhářům.
Dvojice, doprovázená dobráckým fotografem Irvingem, zažívá různá dobrodružství a oba mladí lidé se do sebe nakonec zamilují. Princezna se ale rozhodne vrátit ke svým povinnostem a Joe se jako novinář rozhodne nepublikovat exkluzivní materiál, který se mu podařilo nashromáždit. Další den daruje Irving na tiskové konferenci princezně fotografie, které potají nafotil, aby si je nechala jako památku na její jednodenní „prázdniny". Všichni aktéři se tak sice rozcházejí, ale jsou zároveň o něco bohatší a šťastnější.
Všechny role kromě role doktora jsou určeny pro zpěváky. Velikost sboru může být různá v závislosti na možnostech divadla je však potřeba alespoň 6 mužů a 6 žen na menší epizodické role.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz