Romana a Julián

Titul v originále: Roma i Julian

Autor: Krzysztof Jaroszyński
Žánr: komedie
Překladatel: Ondřej Šrámek, Igor Šebo
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 2

ROMANA A JULIÁN (Roma i Julian)

Komediální hra z prostředí kliniky, která mění pohlaví. O záludnostech života a možnostech, jak je vyřešit, nebo aspoň změnit k lepšímu... Nejste-li spokojeni s tím, jak vás pánbůh stvořil, změňte to! Ovšem ne vždy je s takovou změnou srozuměno i vaše okolí. Ale člověk si zvykne na leccos - hlavně, když se to bere s humorem. V jednom pokoji Romana a Muž, Romana se chce proměnit v muže. V druhém pokoji Julián a jeho Matka – Julián chce být pro změnu ženou. Muž se na chodbě kliniky seznámí s Matkou a Romana s Juliánem. Jenže – po odhalení skutečných vztahů a neočekávaného těhotenství není jasné, kdo je vlastně čí otec a kdo čí sestra...

Výtečná polská komedie měla v autorově režii premiéru ve Varšavě na podzim roku 2012. O půl roku později byla inscenována v Krakově. Text hry byl už přeložen i do angličtiny, španělštiny a italštiny. Česká premiéra proběhla v červnu 2013 v divadle Metro Praha pod názvem Sextet.

K. Jaroszyński (1953) je populární satirik – začínal s kabaretem Stodola, spoluvytvářel legendární satirický rozhlasový pořad 60 minut na godzinę (Hodina má 60 minut) a ve druhé polovině 70. let se stal členem a spoluautorem slavného kabaretu Pod Egidą (Pod Záštitou). V 80. letech (1981-1990) tvoří společně s Janusem Gajosem satirické duo Dwójka bez Sternika (Dva bez kormidla) a od počátku 90. let se datuje jeho práce pro polskou veřejnoprávní televizi TVP, pro niž píše a hraje asi ve 300 pořadech, jako autor, režisér a producent spolupracuje od roku 1998 také s celopolskou komerční televizí POLSAT, především na nejslavnějším polském televizním seriálu Daleko od noszy (doslova Daleko od nosítek).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz