Room Service

Titul v originále: Room Service

Autor: John Murray, Allan Boretz
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 10 ženy 2

John Murray, Allen Boretz (USA)

ROOM SERVICE (POKOJOVÁ SLUŽBA)

10 m, 2 ženy

Pokojová služba je fraška z roku 1937. V době svého vzniku zaznamenala slušný úspěch a divadelní nastudování na Broadwayi následoval film bratří Marxů a v roce 1944 také muzikál s Frankem Sinatrou. Znovu se objevila vloni. Přijetí publika i kritiky bylo velmi příznivé a doba, kdy se inscenace drží na repertoáru, byla několikrát prodloužena.

Hra má rychlý spád, přesně jak se od frašky očekává. Z dnešního pohledu jde o velmi příjemné retro.

Děj se odehrává v newyorském hotelovém pokoji, kde se - samozřejmě - netrhnou dveře. Divadelní producent Miller má vizi, hru, soubor, téměř nazkoušenou inscenaci, ale ani vindru. Všichni na dluh bydlí v hotelu, kde je Millerův švagr zaměstnán jako manažer. Marně se snaží zachránit si kůži a vystrnadit divadelní lůzu z hotelu. Na nezaplacené účty si rozhodne posvítit hotelový ředitel, ale Miller a jeho druhové, nově posílení o autora hry Davise, naivního mladíčka z venkova, se nedají.

Předstírají nemoc autora (nemocného totiž podle práva z hotelu nelze vyhostit) a v rámci boje zneškodní místního lékaře. Aby si obstarali jídlo, slíbí hlavní roli ruskému číšníkovi... A pak se nečekaně objeví mecenáš a všechno se zdá být zachráněno. Pouze zdánlivě...

Přes všechny zákruty se premiéra nakonec koná, ačkoli autor musí předstírat sebevraždu. Následuje sukces, povýšení všech hotelových úředníků a svatba.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz