Rose Colored Glass

Titul v originále: Rose Colored Glass

Autor: Susan Bigelow, Janice Goldberg
Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: ženy 3

Susan Bigelow, Janice Goldberg (USA)

RŮŽOVÉ BRÝLE (ROSE COLORED GLASS)

z angličtiny přeložila Jitka Sloupová

3 ž

Komorní drama se odehrává v roce 1938 v Chicagu. Irskou hospodu Lady O´Reileyové a židovské lahůdkářství Rose Fleischmannové dělí jen úzká ulička, jejich majitelky, postarší vdovy však rozděluje nejen jejich náboženství, ale i dávný spor jejich zesnulých manželů. Lady vychovává vnučku Peg, jež si vytkne za úkol obě osamělé ženy smířit. Dívka – tehdy třináctiletá - je vypravěčkou dramatického příběhu, v němž hraje stejnou úlohu irský a židovský humor, jako bohužel tragické události za oceánem.

Během poněkud ztřeštěných Peginých pokusů dostat vztahy obou žen na normální sousedskou úroveň vyjde totiž najevo, že Rose marně očekává zprávy od své sestry, která žije ve Vídni. Teprve několik týdnů po anšlusu Rakouska zachytí Rose šifrovaný vzkaz z britského rozhlasu: její sestře se patrně podařilo dostat svého jedenáctiletého syna Abrahama do Anglie. Nastane dlouhý boj s americkou byrokracií, jehož cílem je dostat Abrahama na loď do New Yorku. Emotivní Rose by se bez pomoci zemité a energické Lady neobešla, začíná si to uvědomovat a mezi oběma ženami se pomalu začne rodit hluboké přátelství. Lady se nakonec podaří získat pro intervenci do celého případu samotnou Eleanor Rooseveltovou. Zásah prezidentovy manželky pomůže Abrahamovi získat všechna potřebná povolení – a nebýt drobného zranění, které Abrahamovi zkřížilo cestu a poskytlo vděčnou záminku úřednímu šimlovi, aby bylo chlapci týden před odjezdem odepřeno vysněné americké vízum – přiblížit jeho záchranu. Boj za Abrahamův příjezd do „země svobody“ pokračuje, přátelství dvou žen a jedné dívky je něčím, nač chlapec může spoléhat.

Kromě hluboce lidského příběhu poskytuje hra i pohled do méně známých stránek americké historie – jejího urputného izolacionismu. V době globalizace světa a jeho problémů věru aktuální téma.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz