Rukojmí

Titul v originále: Hostage

Autor: Brendan Behan
Žánr: hra
Překladatel: Jiří Mucha
Jazyk: čeština
Postavy: muži 7 ženy 6

Brendan Behan (Velká Británie)
RUKOJMÍ (HOSTAGE)
z angličtiny přeložil Jiří Mucha - Michael Žantovský
7 m, 6 ž
hra se zpěvy

Rukojmí v aktuální podobě celovečerní hry se zpěvy je Beranovým volným zpracováním jeho vlastní původně irsky napsané jednoaktovky An Giall.
Obsahem hry jsou události před plánovanou popravou osmnáctiletého člena Irské republikánské armády, obviněného ze zabití severoirského policisty, v belfastském vězení. Podobně jako v Behanově předešlé hře Ten jistý, ani zde diváci tohoto protagonistu na jevišti nespatří. Hra se odehrává ve vykřičeném domě na dublinské Nelson Street, který vlastní bývalý velitel IRA. Rukojmím z titulu hry je Leslie Williams, mladý nevinný britský voják z proletářského Londýna, kterého IRA zajala na severoirských hranicích a drží ho v zajetí v bordelu, kde se shromáždila pestrá a bezpředsudečná společnost složená z prostitutek, revolucionářů a příslušníků podsvětí. V průběhu hry se mezi Lesliem a jednou z obyvatelek bordelu Terezou, která slibuje, že na něho nikdy nezapomene, vyvine milostný vztah. Hra končí zprávou o belfastské popravě oběšením a okamžikem, kdy do bordelu vtrhnou policejní gardy. Leslie je v přestřelce zabit policejní kulkou. Ve finále jeho tělo vstane a zpívá - Behan ve hře hojně používá brechtovských zcizovacích technik.
Text je k dispozici ve dvou překladech - starším Muchově, pořízeném krátce po premiéře hry v roce 1958, a pozdější verzi Michaela Žantovského, uvedeného v 80. letech činohrou ND.

 

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz