Ruskoje loto

Titul v originále: Ruskoje loto

Žánr: komedie
Jazyk: ruština
Postavy: muži 4 ženy 3

Vasilij Sigarev

RUSKÉ LOTO (RUSKOJE LOTO)

z ruštiny přeložila Tereza Krčálová

4 m, 3 ž

Jednoduchý děj komedie se odehrává v třípokojovém bytě manželů Nikolaje a Galiny. Je ráno po večírku, kterým se slavilo vítězství hostitelů v loterii. Galina marně hledá výherní los. Okamžitě podezřívá své hosty, kteří u nich do rána přespávali - manželské dvojice Světlanu a Antolije a Olgu Ivanovnu a Rudolfa Michajloviče, Nikolajevova šéfa. Galina naprosto ztrácí zábrany, osočuje přátele z krádeže, snaží se prohledat je, což vzbudí dojem sexuálního obtěžování, uráží každého nadávkami do starých zlodějů a podvodníků. Nenechají hosty odejít, dokud se nenajde los, a vyhrožují jim plynem ve spreji. Nikolaje přepadne nával běsu nad tím, jak se těšil, že si koupí auto a bude taxikářem a nebude muset už nikoho poslouchat. V revolučním záchvatu spustí plyn. - V druhém dějství je už večer. Všichni kromě Galiny, která je podle vlastních slov uznávanou veličinou v astrologii, spí. Galina si vykládá karty a najde mezi nimi los. Radí se s Nikolajem, jak to zahrát, aby se celá blamáž neprozradila. Hádají se a všichni se probudí. Galina začne křičet, že los ukradl zloděj, který se do bytu dostal oknem. Všichni chytí provaz, co visí u okna, aby zloděje vytáhli, ale ten naopak spadne dolů. Každý by rád odešel, aby se nezapletl s úřady, ale než to stihnou, objeví se u dveří mladík a táhne za ucho Nikolaje. Stěžuje si, že mu pádem rozvil BMW a že náhradou chce jejich byt. Ohlásí se na druhý den ráno - že přijde s bratrem. Nikolaj mu chce dát los, protože je jasné, že mladík je mafián - zabiják. Přátelé odmítají schovat Galinu a Nikolaje u sebe a odcházejí. Nikolaj se třese před mafií, ale Galina nechce vydat los na vytoužených 25 tisíc. - Noc. Zhasne světlo. Mafie už přišla? Ze tmy se ozve Hlas. Říká, že to on jim dal výhru, ale že se to neosvědčilo - ztratili přátele a spolu se málem rozešli. Když mu teď nevrátí los, brzo umřou. Hamižná Galina konečně pozná, že za život peníze nestojí a vrátí los.

Střih, časová smyčka. Galina a Nikolaj se dívají do novin, jestli náhodou nevyhráli a vidí, že zase nic. Rozhodnou se, že si přestanou losy kupovat. Že jsou to jen zbytečné iluze.

Jde o vtipný bulvární text s jasným závěrem a poučením. Hra fraškovitě vyhrocuje situace i vady charakterů

Hra měla českou premiéru v březnu 2010 v MD Kladno v režii O. Lážnovského. A hned v dubnu 2010 ji uvedlo MD Zlín.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz