San Diego

Titul v originále: San Diego

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 14 ženy 7

David Greig (Velká Británie)

SAN DIEGO

14 m, 7 ž (možnost zdvojování rolí)

Inscenace nejnovější hry skotského dramatika se stala součástí oficiálního programu Edinburghského mezinárodního festivalu 2003. Mozaika osudů, jež spojuje souvislost s prvním letem nového Boingu 777 do San Diega, je směsicí hyperreálných až surreálných situací, jež se zvláštním, bizarně zkratkovitým způsobem dotýkají zběsilého letu globálního světa do 21. století. (San Diego je podle autorova průvodního slova slavné tím, že dosáhlo „nejvyšší kvality života" v USA a zároveň se v něm odehrává několik dílů seriálu „America´s Missing Children".)

Pilot (Skot) marně čeká ve svém apartmá na objednanou prostitutku a mezi tím se stane svědkem zavraždění Davida Greiga (autora hry)... Daniel, Davidův vrah, je ilegální přistěhovalec z Nigérie a v San Diegu hledá svou matku, bývalou zpěvačku The Wings Paula McCartneyho. V San Diegu se nepřizpůsobivého mladíka ujmou další ilegálové Pius a Innocent, Innocenta však brzy zabije policista. Daniel s pomocí Davida Greiga (sic!) najde svou matku v majitelce masážního salonu a realitní kanceláře, jako černý pasažér se však vrací domů s Innocentovým popelem v igelitce... Pilotova dcera Laura se marně snaží s otcem spojit mobilem a na psychiatrické klinice stále více propadá sebepoškozování. Zlom pro ni znamená seznámení se spolupacientem Davidem. Získá ho ke kanibalismu, což se nelíbí jejím lékařům. Když spolu uprchnou do Skotska, David odmítne dál jíst její maso, protože teď už „vše co jí, je ona". Těsně předtím však Laura, znovu frustrovaná otcovou lhostejností, spolkne tubu prášků. David ji zachraňuje tak, že ji napájí mořskou vodou... Pilotův syn Andrew je hollywoodský herec a v San Diegu právě natáčí film o letecké katastrofě v arabské poušti. (Jeho úryvek je nejkomičtější scénou hry.) Andrewova žena, vysílená strachem o těžce alergického syna, má zjevení a rozhodne se stát jeptiškou. Vstoupí do kláštera. Jako novicka navštíví exteriéry, kde manžel natáčí film, a na kalifornské poušti se ponoří do modliteb. Laura na skotském pobřeží vyzvrátí prášky a vrací se do života...js

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz