Sanctuary

Titul v originále:

Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 6 ženy 3

Christian O'Reilly (Velká Británie)

SANCTUARY (ÚTOČIŠTĚ)

6 m, 3 ž

komedie

Larry a Sophie jsou do sebe zamilovaní a rádi by spolu strávili nějaký čas o samotě. Oba ale mají poruchu intelektu, takže jsou pořád pod dozorem. Navíc dokud nejsou právoplatně sezdáni, pohlavní styk je pro ně dokonce nelegální. (Hra vznikla v roce 2012 na míru souboru v irském Galway, který pracuje s týmem herců postižených Downovým syndromem. Po divadelním úspěchu - prem. v říjnu 2012 v rámci Fringe Festivalu - následovalo filmové zpracování oceněné několika cenami z různých festivalů.)

Překonávání překážek, jakkoli vážné se zdají být, je vždycky dobrou záminkou pro komedii, zde dobře využitou. Výjimečná příležitost nastane během výletu do kina. Larry obětuje svoje úspory a podplatí vychovatele Toma, aby jeho a Sophii zavedl do hotelu, kde jim pronajme pokoj. Všechno má proběhnout nenápadně, zatímco ostatní sledují film a užívají si volnosti, které jím dává tma zhasnutého sálu. Zmizení zamilovaného páru se samozřejmě nepodaří udržet v tajnosti a taky představy vychovatele, že Larry si chce se Sophií pouze v klidu popovídat, že ukážou jako velmi naivní. Tom Larryho vybaví aspoň prezervativem, který se ale nepodaří použít. Do hotelu se nakonec přihrne celá parta a Larry a Sophie se s radostí podělí o své nově nabyté zkušenosti. Aby svůj čin legalizovali, uspořádají na místě „svatbu“. Věc se ale zkomplikuje, Sophie dostane epileptický záchvat a ženich se musí rychle rozhodnout, co udělat – když zavolá pomoc, vše prozradí a už se neuvidí, když nezavolá, dává v sázku Sophiino zdraví, možná i život.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz