Sázka

Titul v originále:

Autor: Štěpán Kuchlei, Anton Pavlovič Čechov
Žánr: dramatizace
Jazyk: čeština
Postavy: muži 6 ženy 3

Štěpán Kuchlei, A.P.Čechov

SÁZKA

6 m, 3 ž

dramatizace povídky

Hra o třech dějstvích podle stejnojmenné povídky A.P.Čechova. Autor dramatizace rozšířil počet postav a dílčích konfliktů a retrospektivním vyprávěním jednoho z protagonistů vytvořil zábavnou konverzačku o tom, co dokáže jedna drsná sázka.

Děj vypráví v roce 1885 bankéř Bašmakov. Ten se v roce 1870 ve své vile hostil pár známých, mezi nimi i mladého Pletnera. Po vášnivé diskuzi o problematice trestu smrti či trestu doživotí uzavřou Bašmakov a Pletner sázku. Pletner bude patnáct let zavřen v zahradním altánku, kam mu bude dodávána pouze tělesná a duševní strava a nebude moci altánek opustit. Pokud to vydrží, vyhraje dva milióny rublů.

Pletner skutečně patnáct let v altánku vydrží, což přivádí bankéře k zuřivosti, protože mezitím zchudl. Ovšem za dobu věznění se Pletnerovi zásadně změní hodnoty – začal totiž ve svém vězení i kvůli počtu přečtených knih pohrdat světem a jeho hodnotami a ačkoli sázku může vyhrát, překvapivě opustí své vězení o pět minut dřív, aby sázku prohrál a aby dokázal, že má morální převahu a že pohrdá tím, na čem zhýčkaný Bašmakov tolik lpí, čímž mu zasadí krutou morální ránu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz