Scenes From a Marriage

Titul v originále:

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 3

Joanna Murray- Smith(ová) (Austrálie)

SCÉNY Z MANŽELSKÉHO ŽIVOTA (SCENES FROM A MARRIAGE)

přeložil Pavel Dominik

2 m, 3 ž

adaptace Bergmanových Scén z manželského života (film, 1973).

Ideální manželský pár, on, čtyřicetiletý univerzitní vědec Johan, ona, právnička, pětatřicetiletá Marianne. Hra začíná rozhovorem pro noviny, v němž se oba ukazují jako milující, chápající partneři se skvělou minulostí a nadějnou budoucností. Dojem potvrzuje i další scéna – návštěva manželského páru. Během večeře se ukazuje, že jejich vztah je zcela v troskách, zatímco Marianne a Johan stále slouží jako vzor.

Skvělý vztah však časem začíná sbírat trhliny, nuda, stereotyp, nechtěné těhotenství (a potrat) a nakonec mladičká Paula, s níž Johan odchází. Slova láska se v okamžiku promění na slova nejhrubší nenávisti. Rozvod neznamená konec vztahu, bývalí manželé se opakovaně setkávají, a nikdy se nešetří… Po pěti letech je Johan akademicky na sestupu a Paula ho podvádí, Marianne podle svých slov konečně začíná žít. Na stole jsou rozvodové papíry. Ve vrcholné scéně autorka předvádí všechny polohy milostného vztahu, od okouzlení až po brutální rvačku. Na konci oba manželé podepíší rozvodové dokumenty. Nicméně rozvodem nic nekončí, ačkoli se oba partneři znovu ožení, nedokáží přetrhat kontakty. Jejich závěrečný dialog ukazuje, že vztah dvou je něco, co se do slov logiky spoutat nedá.

Autorka se (spolu s Bergmanem) ptá, jaká je platnost slov, jakou mají trvanlivost, co je to upřímnost a jak moc ji potřebujeme – a nakolik dokážeme porozumět ve vztazích jeden druhému. Autorka neukazuje vztah jako něco ideálního, ale spíš jako fakt patologický, nicméně nevyhnutelný. A hlavní téma je jasné: dokáže být člověk pravdivý sám k sobě? A k ostatním?

Scény z manželského života byly poprvé uvedeny v roce 2008 v Coventry v divadle Belgrade.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz