Scény z manželského života (SV)

Titul v originále: Scenner ur ett Äktenskap

Žánr: dramatizace
Překladatel: Zbyněk Černík
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 2

Ingmar Bergman (Švédsko)

SCÉNY Z MANŽELSKÉHO ŽIVOTA (SCENER UR ETT ÄKTENSKAP)

přeložil Zbyněk Černík

2 m, 2 ž

adaptace filmu

Divadelní adaptace slavného filmu z roku 1973 inspirovaného skutečností sleduje jednotlivé fáze partnerského vztahu, od prvotního okouzlení až po neshody vrcholící brutální rvačkou. Hra o lásce, zklamání ale také o naději, že ti, co spolu prožili život, jsou svázáni něžným poutem, díky kterému se nikdy plně neodcizí. Původní filmový scénář napsal legendární režisér Ingmar Bergman pro herečku Liv Ullmannovou po odeznění jejich dlouholetého vztahu.

Univerzitní vědec Johan a právnička Marianne tvoří dokonalý manželský pár, před nímž se rýsuje nadějná budoucnost. I na ně však číhají nástrahy každodennosti, které jednoho dne prolomí křehkou skořápku dlouholetého vztahu. Nedokáží žít ani spolu, ani bez sebe a neustále testují pružnost a pevnost svého milostného pouta.

Napsat toto dílo mi trvalo tři měsíce, ale potřeboval jsem k tomu zkušenosti z velkého úseku svého života. Texty jsem psal bez ohledu na to, jaké bude při jejich případné realizaci použito médium (…). Vypadá to jako divadlo, ale stejně dobře to může být film, televize nebo jenom četba,” píše Ingmar Bergman o svém scénáři.

U nás uvedlo divadelní adaptaci Švandovo divadlo ve spolupráci s agenturou Harlekýn v březnu 2019.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz