Schody pro kočku

Titul v originále: Macskalépcsö

Žánr: aktovka
Překladatel: Andrász Halász
Jazyk: čeština
Postavy: ženy 2

Katalin Thuróczy(ová) (Maďarsko)

SCHODY PRO KOČKU (MACSKALÉPCSÖ)

2 ž, mužské hlasy

Jednoaktovka využívá téma milostného trojúhelníku. Místem dynamického děje je hospůdka, kde pracuje Gita a kam přichází chvíli před zavírací hodinou Žofka. Obě ženy popíjejí koňak a během postupně opilého rozhovoru vyjde mimo jiné najevo, že obě mají milostnou zkušenost se stejným partnerem. Děj graduje a zpočátku přátelský dialog se mění v hádku, každá z žen si chce muže přivlastnit. Ženy se trumfují v milostných zážitcích a ujišťují jedna druhou, že právě ji muž miluje. Hádka se změní v drsnou rvačku, kdy létají židle a teče krev. Žofka se dozví, že Gita čeká s oním mužem dítě. V slzách odchází.

Text nabízí rychlým tempem gradující zápletku a příležitost pro dvě herečky, jejichž postavy jsou sokyně v lásce - z klidného, i když napjatého rozhovoru se stane hysterická hádka a rvačka.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz