Screwed

Titul v originále:

Autor: Kathryn O´Reilly
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Kathryn O'Reilly (Velká Británie)

SCREWED (VE SRAČKÁCH)

2 m, 2 ž

Hra zkoumá přátelství dvou třicátnic, které nemají ani ten nejmenší vztah k společensky sdíleným hodnotám jako jsou rodina, pracovní morálka nebo budování partnerských vztahů. Charlene a Luce spolu tráví veškerý čas, nikoho jiného ani nemají, Charlene je sirotek a Luce má jen otce, který právě prochází složitým obdobím změny pohlaví. Obě pracují v továrně u pásu a každý jeden večer chodí za zábavou do klubů pořádně se opít a rozdat si to na záchodcích s jakýmkoli vhodným náhodným známým. Jejich přátelství a jeho vzájemné utvrzování jim dává pocit síly a nadřazenosti nad muži a iluzi, že svůj život mají pevně v rukou, zatímco ostatní jsou zoufalci a idioti. Taky to všem pořád dávají najevo pěkně hrubým slovníkem.

O Charlene se zajímá kolega z práce, nedávno povýšený ruský přistěhovalec Paolo. Na rozdíl od obou dívek bere svou práci vážně a dokonce má i druhé zaměstnání – stánek s kebabem. Hlavně ale nežije ze dne na den jako Charlene s Luce, ale má plán do budoucna. Paolo pozve Charlene na večeři a řekne jí, že se chce vrátit do Ruska a otevřít si vlastní obchod. Navrhne jí, aby jela s ním. Charlene nechce přemýšlet o budoucnosti, ale ráda by se s ním vyspala. Večer v klubu se opilé dívky poperou s jakousi žárlivou ženou a plné adrenalinu dorazí k Paolovu stánku. S hrdostí mu vyprávějí, jak té cizí ženské ukázaly, kdo je tu pánem. Obě se předvádějí před Paolem a zápolí o jeho přízeň, on však odmítne obě a jejich agresivita se vymkne kontrole. Nejdřív obě zmlátí Paola a opaří ho olejem a potom se do krve pohádají.

Znovu se s Charlene a Luce setkáváme po několika měsících. Jejich přátelství skončilo. Zjizvený Paolo se přichází rozloučit s Charlene a znovu jí nabízí, ať s ním odjede do Ruska. Charlene se utápí v depresích, přestala pít, ale hrůza z toho, co provedla, ji zcela ochromuje, její život je v troskách. Charlene se na Paola bez výčitek nemůže ani podívat, a tak odmítnutý Paolo, sám, odchází budovat svůj sen.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz