Scrooge - eine Weihnachtsgeschichte

Titul v originále: Scrooge - eine Weihnachtsgeschichte

Autor: Christian Berg, Michael Schanze, Charles Dickens
Žánr: muzikál
Jazyk: angličtina, němčina
Postavy: muži 3 ženy 2

SCROOGE – EINE WEIHNACHTSGESCHICHTE (Scrooge - Vánoční koleda)

3 m , 2 ž, sbor - více rolí

rodinný muzikál podle povídky Ch. Dickense

Muzikálová adaptace slavné povídky Charlese Dickense z roku 1843 – ta se dočkala i mnoha filmových podob. Vánoční příběh o tom, jak se duše zbavuje pout. Během Štědrého večera navštíví obchodníka Ebenezera Scrooge tři duchové, aby ho provedli strašidelnou krajinou jeho vlastního života. Starý lakomec a necita, který je zatvrzelým odpůrcem svátečního veselí, putuje svou minulostí, současností a budoucností, aby nakonec svým blízkým a podřízeným vlastnoručně upekl krocana.

Příběh začíná na Štědrý den, sedm let po smrti Scroogova partnera Jacoba Marleyho. Během noci se Scroogeovi zjeví duch Marleyho a varuje ho, že jeho duše ponese těžká pouta na věčnosti, pokud nezmění své hrabivé způsoby. Předpovídá, že ho budou následovat další duchové. Další tři vánoční duchové navštíví Scroogeho během noci a naplní tak Marleyho proroctví.

První duch, Duch minulých Vánoc, vezme pana Scrooge do doby jeho dětství a mládí, což se dotkne něžné stránky starého lakomce. Druhý duch, Duch současných Vánoc, vezme Scrooge na tři odlišná místa (do obchodu plného radostných lidí nakupujících na štědrovečerní večeři, na rodinnou oslavu Scroogeova skoro ožebračeného písaře a k rodině bez domova, choulící se kolem otevřeného ohně) s cílem vyvolat v lakomci pocit zodpovědnosti k jeho písaři. Třetí duch, Duch budoucích Vánoc, mučí Scrooge strašnou vizí budoucnosti, pokud se nepoučí a nebude jednat podle toho, co viděl.

Nemocný syn písaře Tiny Tim Cratchit nakonec nezemře, jak duchové varovali, a Scrooge se stane jiným člověkem. Se svým písařem jedná s laskavostí, štědrostí a soucitem, a získá tak reputaci muže, který ztělesňuje ducha Vánoc.

Muzikál byl s úspěchem uveden v listopadu 2014 Komödie Winterhuder Fährhaus, poté následovala celá řada dalších uvedení a turné dalších divadel (Berlín, Vídeň, Hannover, Stuttgart…).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz