Sebevrah

Titul v originále: Samoubijca

Autor: Nikolaj Erdman, Petr Mikeska, Pavel Khek
Žánr: komedie, černá komedie, dramatizace
Jazyk: čeština
Postavy: muži 14 ženy 7

Nikolaj Erdman - Pavel Khek - Petr Mikeska
SEBEVRAH (SAMOUBIJCA)
z ruštiny přeložil Jan Zábrana
14 m, 7 ž
satirická komedie

„Přišli jste o práci a teď vám nezbývá nic jiného než sedět doma s manželkou a tchýní, které vám vyčítají i to, že chcete k večeři o jednu jitrnici navíc? Máte pocit, že vás okolní svět vyloučil z okruhu svého zájmu a jste vlastně všem jen na obtíž? Máme pro vás řešení. Staňte se sebevrahem a uvidíte, jakou popularitu vám to přinese.
Má to však jeden háček. V ten okamžik se upisujete vlastní krví ďáblovi, který má podobu vašich sousedů, blízkých i zcela neznámým kolemjdoucích, kteří na vás chtějí vydělat. Nedá se ale nic dělat - náš život probíhá v džungli, kde přežijí jen nejsilnější." (z materiálů MD Mladá Boleslav)
N. Erdman hru napsal v roce 1928 pro režiséra Mejercholdova. Je obecně hodnocena jako jedna z nejlepších her, napsaných v sovětském období, kritikou byla označena za „velkolepou směs směšného a vznešeného". Hra využívá motivu fingované sebevraždy, který se v ruské literatuře občas objevuje. Toto Erdmanovo vrcholné dílo mělo složitou produkční historii. Mejercholdovy pokusy dílo inscenovat byly sovětskými úřady mařeny a ani Vachtangovovo divadlo nedokázalo splnit požadavky cenzury. Nakonec K. S. Stanislavskij poslal Stalinovi dopis, v němž Erdmana srovnával s Gogolem a poukázal na Gorkého nadšení ze hry. Povolení k inscenaci bylo uděleno, hra ale byla znovu zakázána stranickou komisí v předvečer premiéry. Text Sebevraha přežil v ilegalitě více než šest desetiletí, četl se polohlasně v komunálních bytech a jen opravdoví odvážlivci uchovávali jeho strojopisné kopie na půdách svých dač. Ačkoli byl v mnoha jazycích hrán po celém světě, v SSSR byl poprvé publikován až za perestrojky.
Akční satirická komedie měl apremiéru v roce 1987 v Satirickém divadle Večerní Brno, nyní byla na repertoárové scéně uvedena v úpravě, režii a dramaturgii Pavla Kheka a Petra Mikesky v květnu 2009 v MD Mladá Boleslav. Tvůrčí tým zobrazil s nadhledem v akční satirické a bláznivé komedii svět plný násilí.

 

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz