Secret Life of Humans

Titul v originále:

Autor: David Byrne
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 6 ženy 4

David Byrne (Velká Británie)

SECRET LIFE OF HUMANS (TAJNÝ ŽIVOT LIDÍ)

6 m, 4 ž

„My už sami sebe nevidíme jakožto zvířata. A přesto máme na sobě tužkou vyznačenu naši minulost. Jak řekl Darwin: všechna naše těla nesou nesmazatelnou stopu našeho nízkého původu.“

Poté, co si přes Tinder domluvila rande, přichází Ava k Jamiemu domů a záhy zjišťuje – nebo to snad věděla od začátku – že Jamie je vnuk Jacoba Bronowského, matematika a proslulého moderátora přelomové vědecky-popularizační TV show The Ascent of Man (Vzestup člověka). Její zájem se rychle přesouvá z ložnice k zamčenému pokoji s pozůstalostí a zatímco Jamie je stále unesen spíš blízkostí druhé osoby, Ava již začíná rozkrývat tajemství matematika pracujícího na tajném válečném projektu. Díky deníkovým záznamům a poznámkám se začínají na jevišti prolínat časové linie a z hlubin historie přicházejí nejrůznější postavy.

Text založený na skutečných událostech a historických osobnostech kreativně kombinuje reálie s fikcí. Vytváří tak strhující příběh nejen o jednom tajném válečném projektu. Text klade řadu hlubších otázek souvisejících třeba s odpovědností za svou práci i ve chvíli, kdy její výsledky využívá někdo jiný. Autora však též zajímá, jestli vůbec existuje nějaký pokrok, jestli to, co lidstvo prožívá, je skutečně vzestup. Jak daleko jsme se vzdálili od našich pravěkých předchůdců? Skutečně nám po nich zbyla jen jedna zbytečná šlacha na ruce a občasný záškub před usnutím? „Co dalšího jsme vynalezli? Co dalšího, co se stalo naší součástí natolik, že si už ani nepamatujeme, že je to vymyšlené? Kdyby mi nikdo neřekl, co je to láska, pocítila bych ji vůbec někdy?“

Hra přináší výraznější role pro dvě herečky a tři herce, další epizodní role může ztvárnit skupina 5 herců a hereček. V inscenaci bude třeba využít několika projekcí. Premiéra hry proběhla v srpnu 2017 v rámci Edinburgh Festivalu.

Český překlad se připravuje.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz