Sekretářka

Titul v originále: Secretary Bird

Autor: William Douglas-Home
Žánr: komedie
Překladatel: Pavel Dominik
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 3

SEKRETÁŘKA (The Secretary Bird)

konverzační komedie

Jednoho večera se spisovatel Hugh dozvídá, že ho po patnácti letech spokojeného manželství opouští žena. Aférka už trvá přes půl roku a jeho žena Liz se chystá se svým milencem na druhý den odjet na nějaký čas do Itálie. Hugh se rozhodne nevěru řešit netradičním způsobem - pozve Lizina milence na partii golfu a na společnou večeři u nich v domě, předstírá, že je naprosto smířený s nevěrou i s rozvodem, a dokonce se rozhodne svést svou mladou sekretářku, aby zajistil Liz důkazy pro rozvodové řízení.

Hlavním hybatelem této salónní konverzační komedie je především výřečný Hugh, který se rozhodl zapojit veškerý svůj šarm a humor, aby získal zpět srdce své nevěrné ženy. Hra se tak nese ve znamení jeho trefných cynických poznámek a inteligentního humoru, který jakoby kontrastoval s určitou suchopárností jeho soka v lásce. Lizin milenec John je přitažlivý, dobře zabezpečený a výkonný v posteli, což se o Hughovi z mnoha jeho vlastních narážek říct nedá. Co však Johnovi schází, je fantazie a smysl pro humor, které, jak se nakonec i ukáže, jsou skutečným kořením partnerského soužití a skutečnou hodnotou, díky níž se mohou partneři milovat „z toho správného důvodu“.

Anglický dramatik šlechtického původu W. D. Home je autorem více než padesáti her, vesměs konverzačních komedií z vyšší společnosti. Přesto, že jeho hry nebyly tak úspěšné nebo ceněné jako hry jeho současníků, byla jedna s jeho her (Zdráhavý začátečník) zfilmována, naposledy s anglickým názvem What a Girl Wants s Colinem Firthem a Amandou Bynesovou a Kelly Prestonovou v hlavních rolích.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz