Seminar

Titul v originále: Seminar

Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

Theresa Rebeck(ová) (USA)

SEMINAR (SEMINÁŘ)

3 m, 2 ž

komedie

Leonard, někdejší spisovatelská hvězda, vede elitní kurs tvůrčího psaní za spoustu peněz. Jeho žáci Izzy, Kate, Douglas a Martin se každý svým způsobem snaží najít cestu ke svému literárnímu talentu.

Hra vychází z tradice her založených na textu (podle recenze premiérového uvedení v The New York Times je autorka něco mezi Yasminou Rezou a Neilem Simonem), pracuje se slovním humorem i paradoxními situacemi.

Leonard je arogantní, trochu vyhořelý guru přesvědčený o vlastní genialitě, čímž části studentů imponuje a část irituje; jisté je, že kolem sebe střílí trefné literární bonmoty a při hodnocení jejich juvenilních prací je nesmlouvavý. Kontrasty mezi jednotlivými žáky se projevují jak v jejich tvorbě, tak i v přístupu k životu, a potažmo k Leonardovi. Malá komunita je mikrokosmem umění a světa vůbec, v němž fungují predátoři, ženský půvab, nakonec ale vítězí talent. Když jeden člen skupiny přichází s obviněním, podle něhož je Leonard jen zbabělý plagiátor, ukáže se, že jeho hlavní předností je rozpoznat talent a jemu podřídit všechno. Ze všech začínajících si nejvíc cení Martina, kterému nabídne nejen pomocnou redakční ruku, ale také ho velmi cynicky upozorní na obtížný spisovatelský život, jehož se sám kdysi stal obětí.

Hra má silný morální apel, nerezignuje však na humor, a navíc přináší pohled na svět umění a problematické aspekty jeho vzniku.

Text byl poprvé uveden v listopadu 2011 v divadle Golden Theatre v New Yorku, režie Sam Gold.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz