Semmelweis

Titul v originále: Semmelweis

Autor: Jens Bjorneboe
Žánr: hra
Překladatel: Jaroslava Vrbová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 6 ženy 5

Jens Bjørneboe (Norsko)

SEMMELWEIS

z norštiny přeložila Jarka Vrbová

6 m, 5 ž (role lze různě dublovat)

Bjørneboe byl zapřisáhlý antroposof, vášnivá povaha a nonkonformní, až provokativní tvůrce. Hru Semmelweis napsal v roce 1968, kdy byla celá Evropa v pohybu, a on sám vzpoury pařížských studentů i Pražské jaro vnímal a vítal.

Myšlenka hry je prostá: jedinec proti většině jen těžko prosazuje pravdu a autoritářská společnost vždy považuje poslušnost a uniformitu za důležitější než právo jednotlivce hájit vlastní přesvědčení. Hlavní postavou je vídeňský lékař Ignaz Semmelweis, původem z Maďarska, zvaný „zachránce matek", objevitel příčiny horečky omladnic. Osobitá figura, bonviván, neotesanec chováním i vyjadřováním, milovník života. Postava Semmelweise je divadelními kritiky chápána jako autorovo alter ego. Ztotožnění autora s postavou ilustruje i následující sebeironický citát: „Nevidím Semmelweise jako hrdinu, je to opilec, děvkař, zná všechny prostitutky ve Vídni, nechová respekt k ničemu, je idealista a zároveň cynik, nebere si servítky, je to skutečný anti-autoritář. Umí se chechtat i brečet, nevěří na nic, co nelze vědecky dokázat. Je komický a patetický, směšný a pro mnohé nebezpečný. Zkrátka - Semmelweis je úžasný člověk!" (v dopise příteli, 1964)

Autor v předmluvě zdůrazňuje, že mu nešlo o přesné zachycení historie jednoho lékařského objevu, ale právě o - značně syrový - obraz postupu autoritářské společnosti vůči jedinci.

jav

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz