Separate Tables

Titul v originále: Separate Tables

Autor: Terence Rattigan
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 7

Terence Rattigan (Velká Británie)
SEPARATE TABLES (ODDĚLENÉ STOLY)
4 m, 7 ž

Veškerý děj Rattiganova textu se odehrává v jídelně hotýlku na jihu Anglie. Místní hosté, z většiny stálí, se zde v různých denních dobách, dodržujíce přesně zasedací pořádek, setkávají k obědům, večeřím a snídaním, ke čtení novin a klábosení.
Poklidné plynutí času narušuje pouze přítomnost Charles a Jean, mladé dvojice, která navenek předstírá, že k sobě nepatří, a ačkoli spolu mají milenecký poměr, oprávněně se obávají úzkoprsosti starých dam a sedí u různých stolů. Příběh se ale zrodí teprve tehdy, když do hotelu zavítá krásná, kdysi slavná, dnes stárnoucí modelka Anna. Okamžitě se stane centrem zájmu všech obyvatel. Nikdo ale neví, že Anna je bývalou manželkou Johna, kdysi nadějného novináře a politika, který se už léta utápí v alkoholu a táhne to s majitelkou hotelu slečnou Cooperovou.
Anna předstírá překvapení ze shledání s Johnem. Má už po druhém rozvodu, není bohatá, trpí depresemi ze ztráty sexappealu a ze samoty, kterou léčí opiáty. Chce se s Johnem usmířit a začít znovu. John ji stále miluje a dlouho neodolá. Na cestě na dostaveníčko v Annině pokoji ale John nečekaně zjistí, že celé setkání bylo nastrojené a ne, jak mu jeho bývalá žena řekla, náhodou a znamením osudu. John vidí, že jeho žena je stejně krutá a manipulativní, užívající si cizí pokoření jako před lety, kdy rozvodové hádky vyvrcholily ublížením na zdraví a pro Johna několika lety ve vězení.
John uteče z hotelu a celou noc stráví ve své oblíbené hospodě. Ráno chce bez rozloučení odjet. Do sporu se ale vloží slečna Cooperová, která Johna přesvědčí, že pro lásku je třeba bojovat (a sama se tak své jediné životní lásky vzdává). Vylíčí mu Annu jako člověka na pokraji zhroucení, který neumí milovat jinak, než krutě. John se přesvědčit nechá a spolu s Annou opouštějí hotel s nadějí, že budou mít tentokrát více štěstí.
Druhá část textu se odehrává přesně za rok. Opět sem na letní pobyt přijeli Charles a Jean, ale teď už jsou manželé a mají dítě. Jejich život se výrazně liší od představ, kterým věřili ještě před rokem.
Je tu také nový obyvatel, všeobecně oblíbená osoba, pensionovaný major Pollock. Bohužel ale věci nejsou, jak se zdají, a jeden z hostů objeví v místních novinách článek o muži, který v kině obtěžuje ženy. Není to nikdo jiný než major Pollock, který sice v armádě sloužil, ale na majora to rozhodně nedotáhl. Zpráva se rychle rozšíří a rozhořčení obyvatelé hotelu vyrazí do boje za spravedlivou věc. Cílem je vyhnat Pollocka, protože kazí dobrou pověst. Hlavou akce je paní Railton-Bellová. Podpoří ji víceméně všichni, až na novomanžele Charlese a prastarou slečnu Meachamovou.
Major Pollock ale má ještě jednoho oddaného příznivce, a to je Sibyl, dcera paní Railton-Bellové. Sybil je už dávno přes třicet a stejně jako pan Pollock je to zcela ztracená existence. Pan Pollock evidentně v životě prohrál jako milenec a skončil tím, že si vymýšlí historky o své vojenské slávě. Sybil je na tom ještě hůř. Není schopná navazovat přátelství, není schopná pracovat, lehce se rozruší, načež následuje hysterický záchvat, a navíc je zcela bez vůle, závislá na matce. Sybil a major Pollock se v poslední době sblížili a oba v přátelství našli nečekané štěstí. Sybil je ale skutky majora Pollocka znechucená.
Obyvatelé hotelu vyšlou za majitelkou delegaci, aby vyřídila jejich přání vystěhovat pana Pollocka. Ten sám navrhuje totéž. Znovu ale zasáhne slečna Cooperová. Vysvětlí Sybil, že lidé chybují a že se musí naučit myslet a jednat sama za sebe. Slečně Cooperová taky přemluví pana Pollocka, aby zůstal, aby jednou čelil realitě a odhalení svých skutků a přestal se stěhovat z místa na místo i se svými lhavými historkami a trapným obtěžováním žen na veřejných místech. A tak pan Pollock zůstává. Paní Railton-Bellová je na výsost pobouřená a chce okamžitě opustit jídelnu, což platí i pro její dceru. Ale Sybil poprvé odmítne uposlechnout příkazu svojí matky.
Hra byla uvedena v Liverpoolu v roce 1954.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz