Separatisté

Titul v originále: Separatisten

Žánr: hra
Překladatel: Tomáš Kafka
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 2

Thomas Freyer (Německo)

SEPARATISTÉ (SEPARATISTEN)

přeložil Tomáš Kafka

3 m, 2 ž

Panelákové sídliště kdesi ve východním Německu. Některé domy již zejí prázdnotou, celá čtvrť má být „odstraněna". Když ale dorazí těžká technika, postaví se jí do cesty ozbrojené povstání obyvatel, kteří ještě na sídlišti zůstali, v čele s mladým Johanem - v ulicích se objeví barikády a noční hlídky, je přerušena elektřina, sídliště je obehnáno plotem.

Na rozdíl od Berlínské zdi nemá ale plot za úkol nepustit nikoho ven, ale naopak dovnitř, na území, které se má stát jakousi předindustriální idylou. Rebelové si tajně pořídí zbraně, zboží ze supermarketů prohlásí za společné. Již žádné ohlupování médii, žádné poroučení z venku, žádné obchodování se zbožím! Místo toho autonomní zásobování a místní správa. Zásoby sice vydrží na rok, ale obyvatelé začnou soběstačně pěstovat obilí a další plodiny na loukách u sídliště. Nikdo sice neví, jestli nový systém bude fungovat, ale povstání se brzy stane inspirací pro celou zemi - mnozí se snaží dostat přes plot do fungující komunity. Jde o utopii, či o realitu?

Hra vykresluje lidi, jimž revolta zcela obrátila jejich dosavadní životní návyky a probudila je z letargie. Otevírá se náhle více možností a hra tomu napomáhá mj. neustálým střídáním časové perspektivy - ještě během přípravy povstání o něm postavy vyprávějí jako o něčem, co již patří minulosti, možná jde jen o fata morgánu uprostřed pouštního písku, který nakonec vše zavál. Vše se skutečně stalo, nebo šlo jen o útěk před realitou, který se nikdy nepřihodil? Nastává otevřená konec - možná v troskách sídliště stále doutná utopie jako uhlíky v ohništi.

I v Česku je mnoho komunistických sídlišť, které by mohl při troše fantazie postihnout podobný osud.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz