Serious Money

Titul v originále:

Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 6 ženy 2

Caryl Churchill(ová) (Velká Británie)

SERIOUS MONEY (VELKÝ PRACHY)

12 m, 7 ž

Akcie, cenné papíry, podílové fondy, termínované vklady, prodeje a nákupy, které ve vteřině vydělají miliony, nebo naopak, peníze lehce nabyté a lehce pozbyté, peníze, pro které se vraždí. Churchillová si výtečně osvojila burziánskou hantýrku a logiku, ale nebere tento svět vážně. Velkou část hry napsala ve verších a písňových textech. Racionální řeč čísel a obchodních formulací sevřela do rytmu a rýmů a textu tím dodala výrazný satirický efekt.

Sourozenci Jake a Scilla jsou oba burziáni a užívají si výhod svého postavení, oslněni sami sebou, jeden ve finančních kruzích v Londýně, druhý v New Yorku. Jake však za nejasných okolností zemře a sestra hledá viníka. Zjistí, že bratr byl vyšetřován, zřejmě v souvislosti s prodejem jisté firmy, do kterého byli zapleteni obchodníci exotických jmen Jacinta Condor and Nigel Ajibala a při kterém zmizely jisté větší peníze. Scilla pochopí, že spravedlnosti se nedočká, protože sama vláda netouží po skandálu. Její touha po spravedlnosti se změní na potřebu urvat podíl z peněz, které si bratr při svých machinacích ulil. Rozhodne se vydírat jeho šéfovou, ale ta jí nabídne lepší deal, místo osobní asistentky a nadějnou kariéru.

Hra měla premiéru už v roce 1987 (Cena Lawrence Oliviera za nejlepší hru), ale v atmosféře nové finanční krize po roce 2008 si znovu a s úspěchem našla cestu na divadelní prkna.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz