Šest tanečních hodin v šesti týdnech

Titul v originále: Six Dance Lessons in Six Weeks

Žánr: komedie
Překladatel: Pavel Dominik
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1 ženy 1

Richard Alfieri (USA)

SIX DANCE LESSONS IN SIX WEEKS (Šest tanečních hodin v šesti týdnech)

1 m, 1 ž

Michael: Lily, vy nepotřebujete učitele!

Lily: Ne. Ale potřebuji partnera.

Lily Harrisonová, dvaasedmdesátiletá dáma žijící na slunném pobřeží Floridy, si pro zpestření svých pomalu plynoucích dnů rozhodne najmout soukromého učitele tance. Když se u jejích dveří poprvé objeví svérázný Michael Minetti, netuší, že v něm získává mnohem více než objednaného lektora. Michael je bývalý broadwayský tanečník s italským temperamentem. Díky své vznětlivosti a přímočarémuzpůsobu vyjadřování Lily záhy po svém příchodu hrubě urazí a ta je rozhodnuta celý kurs zrušit. Aby zachránil situaci, vymyslí si Michael dojemný příběh o nemocné manželce a kritické životní situaci a tak se mu podaří Lily přesvědčit, aby mu dala ještě jednu šanci. Hned během další lekce však vyjde najevo, že Michael vůbec žádnou ženu nemá, že je to svobodný gay. Ani po tomto odhalení ho však Lily nakonec nevyhodí a taneční hodiny nadále pokračují. A postupně se ukazuje, že také Lily není tou přísnou, upjatou a neskonale zásadovou manželkou pastora, jak se na první pohled zdálo. Vlastně se dopouští stejného podvodu jako Michael, neboť svého muže vydává za živého šest let po jeho smrti. Podobné pochybení Michaela a Lily sblíží a otvírá jim cestu k dalšímu vzájemnému poznání. Stávají se z nich přátelé a taneční hodiny pro ně znamenají více než pouhé lekce a dlouhých dlouhé diskusích diskuse dotýkajících kromě osobních témat i názorů na svět s jeho globálními problémy jako jsou rasismus, náboženský fundamentalismus či AIDS. Však také Lily vlastně žádného učitele nepotřebuje- tančí stejně lehce a půvabně jako její profesionální partner. V Michaelovi ale nalezne přítele, jehož sympatie a péče neskončí s poslední placenou lekcí.

Formálně je hra rozdělena právě do šesti tanečních hodin (plus jeden bonus)- swing, tango, vídeňský valčík, foxtrot, cha-cha a současný tanec. Kromě samotných tanečních výstupů tak můžeme skrze lekce sledovat jak, roste mezi starou dámou a jejím horkokrevným učitelem podivuhodné přátelství.

Jednotlivé situace jsou řemeslně dobře vystavěny, každá má ústřední konflikt ze kterého přirozeně vyrůstá. Výborné herecké příležitosti pro pohybově vybavené herce příslušného věku (žena - 72 let a muž - 45 let). Prostředí: byt Lily.

kn

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz