Sex, Drogen och Vald

Titul v originále:

Autor: Mathias Andersson
Žánr: tragikomedie
Jazyk: švédština
Postavy: muži 3 ženy 2

Mattias Andersson (Švédsko)

SEX, DROGEN OCH VALD (SEX, DROGY A NÁSILÍ)

3 m, 2 ž

tragikomedie o stáří

Divadelní hra o touze člověka udělat v životě poslední změnu - v roce 2006 reprezentovala Švédsko v soutěži o Severskou cenu (Nordiska priset).

Hra je v mnohém jedinečná. Všechny tři elementy z názvu: sex, drogy a násilí by si většina publika nejspíš asociovala s generací teenagerů či třicátníků. Ve hře jsou však hlavními postavami senioři z domova důchodců. Právě tři hlavní hrdinové, žena Irma a muži Gösta a Tage, zatouží po radikální změně ve svých životech. Pobožná Irma se zříká Boha a chce vzít život alespoň jednou do svých rukou, kariérista a abstinent Gösta si chce alespoň jednou za život „vyhodit z kopýtka" a mírně povýšenecký bývalý učitel Tage chce okusit slasti sexu. Tato tři rozhodnutí spouštějí sled velmi bizarních událostí: Gösta si sežene od přítelova syna nejrůznější drogy, které postupně zkouší, Tage si přes seznamovací agenturu objedná na zkoušku partnerku z Ruska, se kterou by si mohl případně užívat, a Irma se chce vymanit z role starostlivé prababičky a také si chce konečně vše vyříkat s Göstou, který býval kdysi jejím životním partnerem. Vše ovšem neprobíhá podle představ hrdinů...

Hra osciluje na tenké hraně mezi komedií a tragédií. Vedle hlavních postav jsou zajímavé i obě role vedlejší - postava vzdělané Rusky Natalie, která se snaží na Západě najít lepší budoucnost pro svou dceru, a hispánský pečovavatel Sebbe, bývalý narkoman, který se v rauši stylizuje do role Spasitele.

Hra skončí tím, že se Natalia, která v domově dočasně nastoupila na uvolněné místo uklízečky, vrátí domů do Ruska, Irma se vrátí k sobě domů a Tage si takříkajíc musí nechat zajít a spokojit se se surreálnou scénou, v níž vystoupí ke všemu ochotná malá holčička. Spolu s Göstou si takříkajíc „zbudou“.

Autor problémy současného světa prezentuje ústy lidí, kteří už mají život za sebou, a přesto jako by nevěděli co s ním. Hra výstižně popisuje nejrůznější jevy současné společnosti, má strhující tempo a břitký humor, který ovšem záhy tuhne na rtech. Ve hře jde bezesporu o zajímavé a netradiční příležitosti pro starší herce. Současný jazyk, občas velmi jadrný až vulgární, Natalia jako cizinka hovoří s přízvukem a „učebnicově".

Postavy:

Irma, cca 85 let

Gösta, cca 85 let

Tage, cca 85 let

Sebbe, cca 35 let

Natalia, cca 35 let

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz