Sex With Strangers

Titul v originále: Sex With Strangers

Autor: Laura Eason
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

Laura Eason(ová) (USA)

SEX S NEZNÁMÝMI (SEX WITH STRANGERS)

z angličtiny přeložil Jiří Fisher

1 m, 1 ž

Ve venkovském penzionu, který slouží jako útočiště chicagským spisovatelům, dokončuje Olivia (38) svoji novou knihu, první po desetileté přestávce. Večer ji tam překvapí další host – mladík jménem Ethan (24). Přijel, aby dokončil scénář podle své nedávno vydané knihy nazvané Sex s neznámými. Ale místo si zřejmě nevybral náhodou: ukáže se, že četl Oliviinu první knihu, byl jí nadšen a chtěl poznat její autorku. Mezi krásnou Olivií a jejím obdivovatelem propukne od prvního večera vášnivý vztah, který nelze zcela oddělit od jejich literárních aktivit. Zatímco Olivie se svým návratem k publikování vlastně stále váhá, jelikož ji dodnes trápí „smíšené“ recenze, kterých se její prvotině dostalo, Ethan překypuje sebevědomím a snaží se ho dodat i jí. Vypráví jí příběh svého Sexu s neznámými: kniha totiž vychází z jeho několik let psaného blogu, v němž na způsob Casanovových pamětí zaznamenával své milostné zkušenostmi s neznámými dívkami. Jeho blog se stal nesmírně populární, jeho čtenářky mu samy nadbíhaly, aby se staly aktérkami zaznamenávaných dobrodružství a „spolutvůrkyněmi“ blogu.

Kniha, která na jeho základě vznikla, tak měla předem o úspěch postaráno. Ethan Olivii přesvědčí, aby svůj nový román uveřejnila rovněž nejdřív formou fiktivního blogu na internetu (který prolinkuje se svým vlastním a tím mu bleskově zajistí čtenáře). A nemýlí se: okamžitý ohlas dodá Olivii tolik potřebné sebevědomí. Před svým odjezdem do Hollywoodu s dokončeným scénářem doporučí Ethan Olivii i své redaktorce v prestižním nakladatelství. Když se po čtrnácti dnech znovu setkají v Oliviině chicagském bytě, situace se poněkud promění: Olivie má před podpisem smlouvy a je to tentokrát Ethan, kdo ji od jejího podpisu zrazuje – možná pod vlivem svých čerstvých zkušeností s filmovým světem ji zapřísahá, aby nepřistupovala na kompromisy, které jí redakce hodlá navrhnout. Ještě výrazněji se posunulo Oliviino vnímání Ethana: konečně se dostala i k přečtení jeho knihy a je otřesená z toho, jak se Ethan ke svým „neznámým“ sexuálním partnerkám choval. Brzy se ukáže, že Ethan také nedodržel tak docela ani svůj slib, že Olivii ve svém blogu „vynechá“. Ethan ji oplátkou obviní, že se svými výhradami počkala, až když má smlouvu v kapse – že ho jen využila. Jejich vztah se rozpadá.

Oba milenci se setkávají po dvou letech znovu, klidnější a moudřejší. Olivie je zasnoubená, ale Ethan jí ani po tak dlouhé době zdaleka není lhostejný…

Text mladé americké dramatičky vznikl v dílně slavného chicagského Steppenwolf Theater, kde bude mít premiéru 15. května 2011.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz