Shadowlands

Titul v originále: Shadowlands

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 13 ženy 3

William Nicholson (Velká Británie)

SHADOWLANDS (ZEMĚ STÍNŮ)

6 m, 2 ž, 1 chlapec, 7 drobných mužských rolí (lze zdvojovat)

Hra se odehrává v Oxfordu v padesátých letech 20. století a je částečně založena na skutečnosti. Hlavním hrdinou je Clive Staples Lewis (1898 - 1963), známý jako C. S. Lewis a používající přezdívku Jack, irský spisovatel, jeden z nejúspěšnějších autorů moderní britské historie. Jeho soužití se „stejně postiženým" bratrem naruší příchod čtyřicetileté vitální Američanky, básnířky Joy Greshamové (1915 - 1960), která se s ním touží setkat. Od počátku je jasné, že se setkávají dva odlišné světy: chladné akademické prostředí, britské mlhy, život v osamění, versus energie, radost ze života a dítě (Joy má osmiletého syna). Vedle toho se do kontrastu staví Jackův křesťanský koncept světa a Joyina trvalá ideová konverze (z někdejší židovky se stala komunistkou, pak křesťankou).

Z náhodného setkání, během něhož do sebe oba světy narazí, se pomalu zrodí láska. Joy časem opustí její manžel, a ona se - aktivní, odvážná žena - stěhuje bez nároku na cokoli do Oxfordu. Mezí ní a Jackem se vybuduje silné pouto a přes administrativní manželství i křesťanský obřad a láska, která ovšem trvá tři roky: Joy na konci hry umírá na recidivu rakoviny.

Hra se věnuje mnoha tématům: silný je motiv bolesti a utrpení na všech rovinách a v mnoha podobách a pojetích; návratný je motiv pohádkového světa (Jack napsal fantasy ságu Letopisy Narnie) či odpuštění.

Nicholson hru původně napsal pro televizi (1986), v roce 1989 ji přepracoval na drama a na celovečerní film, jenž byl roku 1993 nominován na Oskara. Premiéra se odehrála v divadle Theatre Royal v Plymouth ve Velké Británii v roce 1989. V roce 1990 získala cenu London Evening Standard's jako nejlepší hra roku. V témže roce se dostala na Broadway.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz