Shivered

Titul v originále: Shivered

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 2

Philip Ridley (Velká Británie)

SHIVERED (ROZTŘESENÍ)

5 m, 2 ž

Příběh se odehrává ve fiktivním novém městě v Essexu, postaveném kolem japonské automobilky. Mickey je autodělník a odborář a se svou ženou Lyn má dva syny. Jak ti dorůstají, továrna se postupně zavírá a město upadá. Starší syn Alec se dá proto naverbovat do armády. Mladší Ryan se narodil s deformovanými prsty, což Mickey přičítá vlivu chemikálií z jedné autobarvy.

Dojde k tragédii. Alec je zajat a posléze popraven džihádisty a videozáznam této krutosti se ocitne na internetu. Dvanáctiletý Ryan se pohledu na něj vyhýbá do chvíle, než se seznámí s Jackem, šikanovaným míšencem žijícím se svou matkou Evie, která má problémy s nadváhou. Při vší odlišnosti – Ryan je inteligentní, zatímco Jack trochu zaostalý – je to táhne k sobě. Ryan je posedlý ufóny a věří, že jeho ruce znetvořil zásah mimozemšťanů, a tak chlapci ve volném čase chytají kanálovou příšeru a sledují oblohu.

Lyn zasáhne nejen ztráta syna, navíc ji opouští i Mickey. Na místním hřišti se seznámí s mladíkem Gordym, drobným podvodníkem, který hledá sexuální dobrodružství a nové způsoby jak vydělat. Oba se chtějí sejít v opuštěné automobilce, na stejném místě, kde se potloukají i Ryan a Jack. Když se Jack pokusí přinutit Ryana, aby se díval na videozáznam Alekovy smrti na mobilu, spustí sérii událostí, které jsou tragické, groteskní a možná znamenají vykoupení.

Ridley tento děj nevypráví chronologicky, rozstříhal ho a takto „roztřesený“ na emocionální fragmenty znovu uspořádal a předložil divákovu voyerismu.

Premiéru v londýnském Southwark Playhouse v březnu 2012 provázely výborné recenze.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz