Shoot the Crow

Titul v originále: Shoot the Crow

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4

Owen McCafferty (Velká Británie)

SHOOT THE CROW (ZASTŘEL VRÁNU)

4 m

Irský dramatik Owen McCafferty (1961) žije v Belfastu. Napsal mj. hry Mojo Mickybo, The Elasticity of Supply and Demand, Closing Time, Troubled. Za hru Court No. 1 získal ocenění 'Convictions' v roce 2000.

Text zachovává jednotu místa, času a děje: odhrává se během jednoho pátku na stavbě, na níž pracuje skupinka dlaždičů.

Ding-Ding, který právě odchází do důchodu, se rozhodne ve svůj poslední pracovní den ukrást paletu dlaždic. Jako komplice si vybere nejmladšího člena party, devatenáctiletého Randolpha. Zatímco Ding-Ding si chce za získané peníze „koupit" místo umývače oken, mladík touží po motorce. Nešťastnou náhodou úplně stejný plán zosnuje druhá dvojice, třicátník Socrates se chce vrátit k rodině a stejně starý Petesy potřebuje peníze na zahraniční cestu pro svou dceru. Jednotlivé postavy mají odlišné charaktery a představují širokou škálu typů - všechny však k rozhodnutí krást vede touha zlepšit život, který se jaksi ubírá jiným směrem, než si všichni představovali.

Sociální podtext nicméně není hlavním atributem hry, dvojí konspirace vzniknuvší kvůli v podstatě banální krádeži s sebou přináší množství komických situací. V mikrosvětě jednoho dne se promítnou (přinejmenším v náznaku) čtyři odlišné životní osudy, vyostří se vzájemné vztahy a zároveň potvrdí stará sounáležitost. Hra má tragikomický závěr (ke krádeži nedojde, protože přichází příkaz dotyčné dlaždice ještě ten večer položit) s tragickým vyústěním - Ding-Ding v závěrečném obraze umírá.

Text v sobě nese potenciál poměrně silné hry s prvky černého humoru, nerezignuje ani na určité poselství o lidské důstojnosti a boji s osudem. Jazyk odpovídá prostředí (jedna postava říká Ding-Dingovi: „Až budeš umývač oken, nebudeš moct mluvit jako dlaždič."). Text není rozdělen do dějství a jeho čas se zdá odpovídat času reálnému, existuje v něm však několik míst, kdy se autor skokem posouvá vpřed. Jak sám píše, „hra není bez výhrad naturalistická, přestože by tomu dialogy mohly nasvědčovat".

Shoot the Crow byla poprvé uvedna 26. 2. 1997 v irském divadle Druid Theatre Company v režii Davida Parnella.

mlj

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz