Shylock / Šajlok

Titul v originále: Shylock

Žánr: monodrama
Překladatel: Jitka Sloupová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1

Mark Leiren-Young (Kanada)

ŠAJLOK (SHYLOCK)

přeložila Jitka Sloupová

1 m

monolog

Před diváky předstoupí z monologem ze Shakespearova Kupce benátského herec v masce proslulého Žida. Když přejde do civilního projevu, pochopíme, že jsme na „besedě“, která následuje po posledním představení této Bardovy hry na nejmenovaném festivalu, která se zde podle kanadských a amerických zvyklostí měla hrát ještě čtrnáct dní. Vedení festivalu ji však z repertoáru stáhlo po bouřlivých protestech, které inscenátory a hlavně Jona, představitele Shylocka, obviňovaly z antisemitismu. Jon využije možnosti divákům – možná marně – vysvětlit, co ho, jako člověka židovského původu – vede k tomu, aby Shakespearův dobový antisemitismus bez snahy o retuš a zároveň ve vší úctě k básníkovu géniu zprostředkoval dnešnímu – snad moudřejšímu divákovi.

Text se v určitých momentech stává obžalobou absolutizované politické korektnosti, která hrozí napáchat mnohé škody nejen v umění a současné tendence zjednodušovat skutečnost na prvoplánová sdělení.

Premiéru měla hra na shakespearovském festivalu Bard on the Beach ve Vancouveru v srpnu 1986, od té doby se hraje často (mnohdy jako pendant k inscenaci Kupce benátského) v Kanadě, USA i Evropě (Dánsko, Benátky). Česká premiéra proběhla v hlavní roli s Milanem Kňažkem v dubnu 2016 v Divadle na Jezerce.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz