Silvester

Titul v originále: Silvester

Autor: Egyd Gstättner
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 1 ženy 1

Egyd Gstattner

SILVESTER (Silvestr)

1 žena , 1 muž

Gregor se záměrně straní společnosti, systematicky odbourávaje stará přátelství. Přemýšlí totiž nad vhodnými větami pro svou habilitaci o Sacher Masochovi, o tématu masochismu. Až dosud bezúspěšně.. A je Silvestr - Gregor pořádá "Pyjama-Party", přičemž šest z osmi pozvaných okamžitě odřeklo. Ke všemu ještě Gregor leží s chřipkou a v horečkách, zatímco jeho žena Marie se připravuje na večírek.. Gregor je docela rád, že se oslavám vyhne a může se prospat. Nadává na média, která člověka každodenně terorizují a vnucují mu celoroční přehled katastrof, na prolhané novoroční projevy prezidenta a kardinála, na Boha a na svět.

Nakonec přichází jen Karl, který díky Gregorově pomoci úspěšně uzavřel svou habilitační práci o Strindbergovi, nyní se však nemůže od svého tématu oprostit a pije víc než snese. Marie, která je zcela zaujata svým mužem, stráví přelom roku sama s Karlem. S rostoucím alkoholovým opojením se večer stává stále výstřednějším...

Příštího rána je Gregor báječně naladěn a zotaven. Marie s obrovskou kocovinou bere do zaječích. Osamocen přistupuje Gregor k magnetofonu, aby si masochisticky poslechl nahrávku z minulého večera - v pláči mu náhle vytanou dlouho hledané věty.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz