Sirup

Titul v originále: Sirup

Žánr: hra
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 3

Miroslav Krobot

SIRUP

3 m, 3 ž

První původní hra významného režiséra a adaptátora klasických látek se zařazuje někam uprostřed mezi Havla a Zelenku – vychází ze zkušenosti havlovské (i Krobot prožil většinu svého života v reálném socialismu), ale její hrdinové jsou již produkty nové reality, příbuznými samotářů ze Zelenkových Příběhů obyčejného šílenství, které ostatně spatřily světlo světa v Krobotově Dejvickém divadle.

Dealeři, Havlena a Knobloch distribuují zázračný stoprocentně biologický sirup nebo pro jeho distribuci připravují nové adepty, mezi nimi Marii (Knoblochovu milenku a ženu jeho nejlepšího kamaráda Hnízdila) a Martu (mladou ženu, která touží stát se krásným strojem nebo alespoň pannou). Otupující fráze reklamních sloganů přecházejí v často bizarních mutacích do jejich každodenního slovníku, povinný optimismus jejich osobního P. R. je odcizuje sobě samým. Jako by v racionální oblasti došli na konečnou, realizují se v oblasti erotické a sexuální. A zákonitě zde selhávají.

Knobloch sice žije v manželském mnohoúhelníku se svou bývalou ženou, s novou milenkou Martou a s Marií – a tudíž i jejím manželem Hnízdilem, upoutaným na invalidní vozík. Jejich vztahy však nefungují, a to ani podle nestandardních měřítek. Knoblochova žena usoudí, že lepší než s manželem žít je jen chtít, aby se k ní vrátil; Marta nesnáší „komplikace“ (nebo opakování?), proto Knoblocha opustí, jen co se začne vyptávat na vážnost jejich známosti, a Knoblochův poměr s Marií zase troskotá na jeho potížích s erekcí (celkem pochopitelných, když Hnízdilovou zábavou je voyeurské okukování jejich „tréninků“). Tenhle třetí ze zmarněných vztahů má ale nakonec největší budoucnost. Hnízdil totiž své postižení jen předstírá, aby mohl manipulovat a ubližovat nejen Marii, která tak ráda trpí, ale i sám sobě. A bavit se tím. Nakonec i jeho invalidita omrzí. Odejde, zmizí. Tím se uvolňuje invalidní křeslo pro dalšího hráče, jenž by tak mohl profitovat ze svého životního a sexuálního ztroskotání – pro rodinného přítele Knoblocha.

Není tedy pravda, že sirup nějakou energii lidem dává, spíš se zdá, že jejich životní elán vysává jako upír. Obrana proti tomu asi není. Hra končí záhadným, ale kýmsi načasovaným výbuchem.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz