Sister Cities

Titul v originále: Sister Cities

Autor: Colette Freedman
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: ženy 4

Collete Freedman(ová) (USA)

SISTER CITIES (SESTERSKÁ MĚSTA)

4 ž

Hra o čtyřech nevlastních sestrách, které po dlouhé době odloučení přivede dohromady smrt jejich matky. Austin (35) je spisovatelka, která poslední dva roky s matkou žila. Carolina (39) je úspěšná právnička, která se s matkou neviděla více než rok. Dallas (30) se považuje za šťastně provdanou učitelku žijící americký sen a nejmladší Baltimore studuje Harvard.

Je to Austin, která svolá všechny sestry dohromady. Hra začíná příjezdem Caroliny a Baltimore do bytu, který Austin s matkou sdílely. K jejich velkému překvapení zjistí, že jejich matka stále leží s podřezanými žílami ve vaně. Carolina ihned zavolá koronera (úředního ohledávače zemřelých) a společně i s Dallas, která v zápětí dorazí, čekají sestry na jeho příjezd. Zprvu se všechny úzkostlivě snaží vyhýbat zjevnému tématu - až na Carolinu, který si neustále stěžuje jak na pohnutou morálku svých sester, tak na koronera, který se nedostavuje. Teprve v půlce děje se začne konverzace stáčet ke zjevnému tématu a na povrch vyplave i to, že jejich matka měla nemoc ALS (Charcotovu chorobu), která jí znemožňovala jakýkoliv pohyb a postupně zdegenerovala všechny její orgány, avšak mozek a vnímání nechala zcela neporušené. Carolina, Dallas a Baltimore o nemoci nevěděly, ale Austin se o matku starala a nakonec jí i pomohla zemřít. Ostatní sestry na tuto skutečnost reagují různě. Postupně sledujeme markantní vývoj všech postav, který je často podpořen rozhořčenými monology „podvedených" dcer. Hra končí zazvoněním domovního zvonku - pravděpodobným příchodem koronera.

Sister Cities bylo vyhlášeno jednou z nejlepších her roku 2009 a v posledních šesti letech se dočkalo čtrnácti zpracování na divadelních prknech. Premiéru měla hra v roce 2006 v divadle The Hayworth v Los Angeles.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz