Sixty Five Miles

Titul v originále: Sixty Five Miles

Autor: Matt Hartley
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 4

Matt Hartley (Velká Británie)

SIXTY FIVE MILES (PĚTAŠEDESÁT MIL / STO PĚT KILOMETRŮ)

4 m (5 m, možnost zdvojení), 3 ž (4 ž, možnost zdvojení)

Sean se vrací po letech z kriminálu, kde se ocitl za mladickou nerozvážnost končící zabitím. Svět kolem sebe nepoznává – neví, co je mobil nebo ipod, nikdy nebyl v obrovském nákupním centru. Vztah si těžko hledá i k Richardovi, svému bratrovi mladšímu o devět let, to on nyní bydlí v jejich rodičovském domě, a návrat sourozence se stigmatem mu jen komplikuje už tak dost složitý osud. Životy obou bratrů jsou založeny na otázce, na kolik se lze vyhnout rodovému předurčení a jakou sílu má omluva a odpuštění: Sean nikdy neviděl svou dceru, kterou zplodil před nástupem do vězení, Richard zase donutil k potratu svou přítelkyni. Zpackaný dětský život (byť v jiných intencích) nesou jako stigma oba a oba se s tím musí vyrovnávat. Sean se úpěnlivě snaží svou dceru najít. Aniž by věděl, jak se jmenuje, věnuje veškerý čas jejímu hledání, jako by chtěl navázat na svůj život „předtím“ – samozřejmě se ukáže, že čas vrátit nejde a svět se změnil nejen co do technologií (sto pět kilometrů z názvu je vzdálenost do města, v němž jeho dcera nyní bydlí). Richard se snaží zase vrátit ke své přítelkyni, přičemž selhání ve věci otcovství považuje nyní za fatální záležitost.

„Tradiční“ britská hra založená na výborných dialozích a na zkoumání minulosti, která fatálně ovlivňuje současnost, o snaze bojovat s osudem – to vše na půdoryse pochroumaných rodinných vztahů.

Hra měla premiéru v Hull Truck Theatre 1. února 2012, režie George Perrin.

Matt Hartley pochází se Sheffieldu. Vystudoval drama na Hullské univerzitě, žije a pracuje v Londýně, v psaní her se zdokonaloval v Royal Court Theatre (sezóna 2006-2007). Za hru Sixty Five Miles získal cenu pro mladé dramatiky do šestadvaceti let (Bruntwood Award). Dále napsal hry Mad Funny Just (za ni získal cenu Old Vic New Voices Award), hru Sentenced uvedlo Union Theatre, Punch uvedlo divadla divadelní skupina Hampstead Theatre Heat and Light Company. Hra The Bee byla uvedena na festivalu fringe v Edinburghu v roce 2008, drama Epic inscenovalo Theatre 503 a The Pursuit bylo uvedeno v programu Radia 4.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz