Skakavci

Titul v originále: Skakavci

Žánr: hra
Jazyk: němčina, srbština
Postavy: muži 6 ženy 5

Biljana Srbljanović (*1970 v Bělehradě)

SKAKAVCI (KOBYLKY)

6 m, 4 ž, 1 desetiletá dívka

Nejnovější hra srbské autorky se odehrává v poválečném Srbsku. Představuje divákovi dvě generace lidí žijících v novém státě. Starou generaci, jejíž kořeny a zkušenosti jsou v bývalém státě, a generaci mladých, kteří se do všeho pouštějí bez skrupulí. Hra se skládá z několika prolínajících se příběhů a drobných epizod. Titul Kobylky poukazuje na neurvalost mezilidských vztahů. Hra se dotýká i tématu bývalých disidentů, bývalých komunistů a jejich nezměněné situace. Jazyk hry je neutrální, rozsáhlé scénické poznámky jsou nedílnou součástí inscenačního záměru autorky.

Naděžda (35), maskérka v televizi, se zamiluje do známého televizního moderátora Maksima (55), ješitného, sebestředného a pohledného muže, trpícího slavomamem a panicky se bojícího stáří a smrti. Pro něho se jedná jen o další avantýru. Milan (35) je graduovaný právník, neschopný a nesympatický, pracující jako řidič svého otce, manžel Dady (36), atraktivní, těhotné a poněkud hloupé televizní „rosničky" a otec Alegry (10), rozmazlené a cynické malé tyranky. Milana nenávidí vlastní otec, manželka i dcera. Dada chladně kalkuluje s dědictvím po Milanově otci, věčném sázkaři, který neustále vymýšlí číselné kombinace a systémy. Fredi (39), samolibý homosexuální lékař, se rozhodne za tichého souhlasu své sestry Dady odvézt svého senilního otce (80) z domova důchodců na dálniční odpočívadlo a zanechat jej tam s piknikovým košíkem, bez dokladů. K Žaně (50), lékařce, osaměle žijící bývalé ženě Maksima a zároveň kolegyni Frediho, přijede neohlášena její matka (78), která přijela „jen tak" na návštěvu. Žana matku po napjaté scéně vyhodí a ta při odchodu spadne ze schodů. V závěru hry vykrystalizují jednotlivé vztahy: Fredi se pečlivě stará o svého otce, pro kterého se vrátil a přivezl si jej domů. Žana se prochází parkem v klidném rozhovoru s matkou. Na společném večírku Naděžda pochopí, že Maksim lže sám sobě i svému okolí. Naděžda se loučí s Maksimem, vyléčená z iluzí a Maksim po mozkové mrtvici umírá.

Text je v agentuře k dispozici v německém překladu a srbském originále.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz