Skylight

Titul v originále: Skylight

Autor: David Hare
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 1

David Hare (Velká Británie)

POHLED NA NEBE (SKYLIGHT)

přeložila Zuzana Josková

2 m, 1 ž

Tom - úspěšný podnikatel, padesátník, který vybudoval řetěz restaurací a hotelů, je dnes manažerem mamutí akciové společnosti. Jednatřicetiletá Kyra pracuje jako učitelka v chudinském východním Londýně. Věřte či nevěřte, tyto lidi spojuje dávné pouto. Kyra si jako studentka přivydělávala v jedné z Tomových restaurací, stala se díky své milé a spolehlivé povaze členem jeho rodiny - a jeho milenkou. Po několika letech však idyla náhle skončila. Tomova žena Alice vztah (náhodou?) odhalila a Kyra okamžitě zmizela. Alice za nějaký čas dostala rakovinu a po roce v novém domě, v pokoji se skleněným stropem, který pro ni Tom dal upravit, zemřela, aniž by svému manželovi odpustila...

Děj, odehrávající se na jevišti, začíná v okamžiku, kdy Tom, rok po smrti své ženy, navštíví Kyru v jejím skromném příbytku a pokouší se ji přimět, aby jejich vztah obnovila. Kyra nejprve podlehne dojetí nad Tomovou oddaností a vyspí se s ním, posléze se však začnou vyhrocovat všechny jejich charakterové a názorové odlišnosti, dojde i na odhalování pravdy o některých detailech jejich společné minulosti a hra končí jejich - zřejmě už definitivním - rozchodem. Tom je arogantní sexista, okouzlující a inteligentní cynik ve stylu Shawova profesora Higginse - Kyra žena zaujatá svým pedagogickým posláním, alergická přesně na všechno to, co Tom ztělesňuje: ideologii úspěchu, pohrdavou ke společenským outsiderům, bezstarostnou spotřebitelskou vášeň.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz