Slečna Julie

Titul v originále: Froken Julie

Autor: August Strindberg
Žánr: aktovka
Překladatel: František Fröhlich
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1 ženy 2

August Strindberg (Švédsko)
SLEČNA JULIE (FRÖKEN JULIE)
Přeložil František Fröhlich

1 m, 2 ž

Slavné komorní drama z roku 1888.
Hraběcí sluha Jean a kuchařka Kristina se baví o komtese Julii, dceři pána domu. Julie byla zasnoubená, ale před čtrnácti dny bylo zasnoubení zrušeno a Julie je jako divá. Julie pochází z nerovného manželství; její matka byla občanského původu; dceru vychovávala jako hocha a v nenávisti vůči mužům.
Julie přichází do kuchyně a koketuje s Jeanem. Zatím co Juliin otec není doma, pořádá služebnictvo domácí taneční zábavu. Julie vyzývá Jeana k tanci. Po divném tanci popíjí s Jeanem a dává se s ním do laškování. Jean se zprvu brání, bojí se o místo, ale pak jej omámí Juliina bujnost i její svůdnost a pomyšlení, že se zalíbil hraběcí dceři, a povolí. Ale teď Julii děsí pomyšlení, že by měla žít jako milenka pod jednou střechou s lokajem. Jean má nápad: zařídí si v Itálii hotel a na vývěsní štít dá namalovat hraběnku.
Julie sezná, jak hluboko se spustila. Musí vyslechnout od Jeana i sprostoty. Rozhodne se, že ještě před otcovým návratem s Jeanem odejde. Kristina se od Jeana dozví, co se stalo. Julie se vloupe do otcovy pokladny a chce odejít. Jean chce s ní. Julie před ním hledá pomoc u Kristiny, ale ta se od Julie odvrací. Tu se vrací hrabě. Jean obleče zase livrej a cítí se lokajem. Julii vtiskne do rukou břitvu se slovy: "Je to hrozné, ale není vyhnutí." Julie skončí sebevraždou.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz