Sleepwalking

Titul v originále: Sleepwalking

Autor: Hannah Khalil
Žánr: hra, drama
Jazyk: angličtina
Postavy: ženy 2

SLEEPWALKING (Náměsíčnost)

drama, thriller

Dcera se po dlouhém pracovním dni vrací domů. Tam ji vítá Matka, která pohotově vypomohla – vyzvedla vnučku ze školky a teď s porozuměním naslouchá unavené mladé ženě. Ta je vděčná za nezištnou pomoc a zajímá se nejen o to, jak proběhl den jejího dítěte, ale také o pocity Matky.

Podobná kuchyňská scéna se odehrává pořád dokola, celkem jedenáctkrát. Ale pouze poprvé je to idyla. Postupně se dozvídáme více a více informací a původní představa o perfektní rodinné konstelaci získává podstatné trhliny, a to doslova (rozklad vzájemných vztahů ilustruje postupný rozpad jevištní kulisy předměstské domácnosti). Podstatné je, že Matka a Dcera nejsou v přímém příbuzenském vztahu, jde vlastně o snachu a tchyni. Chybějící manžel (a syn) je nezvěstný. Odešel sám nebo tragicky zmizel? Lze s takovou nejistotou žít – jak to vnímá manželka a jak matka, kdo komu dává vinu? Jak se dostáváme blíž a blíž oběma postavám, jejich pocitům, vzteku, vzájemné nenávisti a konkurenčního boje o bezbranné dítě, začíná být jasné, že toto je souboj, v němž může dojít i na krev.

Premiéra inscenace tohoto textu, s označením „thriller“, byla naplánována na rok 2020 v Hampstead Theatre v Londýně. Tento záměr překazila covidová opatření. Text byl vydán knižně a své jevištní uvedení zatím stále čeká (2023).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz