Slepá láska (Kleopatřin obelisk)

Titul v originále: Die Nadel der Kleopatra

Autor: Philipp Moog, Frank Röth
Žánr: komedie, tragikomedie
Překladatel: Michal Kotrouš
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 2

romantická komedie

Děj se odehrává v současném New Yorku. Sofie, mladá herečka bez angažmá, se připravuje na přijímací pohovor. K její nervozitě přispívají dvě pochybnosti: jestli je pro ni toto povolání to pravé a jestli je pro ni ten pravý i její přítel Mark. Ten si spíše užívá a rozhodně nemyslí na jejich společnou budoucnost. Velký vliv na něj má jeho kamarád Jeff, se kterým obráží různé večírky a který jej využívá ke svým nápadům, jak nárazově vydělat.

Když vyjde inzerát, v němž se hledá „mladá jazykově nadaná žena na pozici předčítačky“, přemluví Jeff s Markem Sofii, aby tuto práci přijala. A tak se Sofie, trochu proti své vůli, objeví v bytě vdovy Charlotte Bergmanové, osamělé staré dámy, která před mnoha lety přišla o zrak. Tuto ženu obestírá velké tajemství, Sofie se s ní nesměle dává do řeči, ale nesetkává se s pochopením, a tak byt raději opouští s přesvědčením, že se tam již neukáže.

Nicméně události dostanou jiný spád – Sofie totiž vyprávěla Markovi, že u dámy visí originál Monetova obrazu, o němž jí Charlotte vyprávěla. Mark a Jeff se rozhodnout vzácný obraz s pomocí Sofie obraz ukrást a prodat, k čemuž by jim měla pomoci Charlottina slepota.

Akce se podaří, avšak Sofie s ní nesouhlasí – jde přeci o zločin, ale i o vrchol neslušnosti vůči Charlottě – a ještě více se vzdaluje Markovi a cítí při svých návštěvách náklonnost ke staré dámě. Začíná ji totiž více poznávat - předčítá jí ze starého deníku jejího tehdejšího milence, s nímž podváděla svého manžela (který ji miloval) a jenž zahynul při náhodném výbuchu plynové bomby v jedné kavárně, na místě jejich tajné schůzky (tento výbuch připravil Charlottu o zrak). Postupně se tak seznamujeme i s Charlottiným životním příběhem – jde o napínavou cestu do minulosti, při níž Charlotte i přes bolestivé vzpomínky opět ožívá, dokud nevyjde najevo nejedno tajemství... Včetně jednoho – Monetův obraz totiž není originál. Sofie se naopak svěřuje s tím, že Mark ji zklamal a že ho již nemiluje...

Kumpán Jeff je zesměšněn, protože se snažil prodat falzifikát obrazu, Mark uvědomiv si své chyby a důležitost obrazu pro Charlottu mu jej po rvačce sebere a vrátí Sofii a Charlotta se při poslechu četby deníku nedozví (Sofie jí to raději zamlčí), že ji milenec podváděl... Partnerská krize mezi Sofií a Markem je zažehnána a Charlotta nachází novou přítelkyni...

Dvojici autorů se podařilo napsal napínavý a strhující romantický příběh, jenž šikovně balancuje mezi scénami plnými komiky a napínavými i dojemnými momenty – tajemné a překvapivé scény s Charlotte a Sofií kontrastují s komickými, na tempu nešetřícími scénami s Jeffem a Marcem. Jde o komedii plnou překvapení a náhlých zvratů, o zklamání i naději, ale samozřejmě i o přátelství a lásce.

Skvělá komorní komedie pro 4 herce byla s velkým úspěchem uvedena v zámeckém parku (Theater Berlin) v lednu 2010. Česká premiéra proběhla v Divadle U Valšů v březnu 2018.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz